Msza święta, wystawa, koncert, uroczysta sesja rady miejskiej, a także konferencja naukowa. Od 12 do 13 lipca w Michniowie odbędą się wydarzenia związane z 78. rocznicą pacyfikacji tej miejscowości. W tym roku uświetni je oficjalne otwarcie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich.
Uroczystości, jak co roku, rozpoczną się 12 lipca. Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, mówi że to dzień ważny i symboliczny nie tylko dla Michniowa. Tego dnia obchodzony jest Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskich.
– Dlatego w tym dniu chcemy oficjalnie otworzyć i zaprezentować władzom efekt tej wieloletniej pracy. Zaczynamy koło godziny 14.00 mszą świętą. Następnie zostaną złożone kwiaty, a koło godziny 16.00 mauzoleum zostanie oficjalnie otwarte – wyjaśnia.
Nie zabraknie zaproszonych gości. Jest szansa, że wśród nich znajdzie się minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński, wiceminister z tego resortu Jarosław Selin, czy przedstawiciel kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W sali wystaw czasowych zostanie otwarta nowa ekspozycja, zatytułowana „Sztuka pamięci”.
– Znajdzie się na niej makieta pierwszego projektu mauzoleum, który powstał jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku. Bardzo ciekawa koncepcja, która nie została zrealizowana – zaznacza Tadeusz Sikora. – Ale pokażemy też, jak w różnych miejscach Europy upamiętnia się tego typu wydarzenia, jak to, które miało miejsce w Michniowie – dodaje.
Wystawę przygotowują pracownicy Mauzoleum Męczeństwa Wsi Polskich w Michniowie. Zwieńczeniem pierwszego dnia będzie koncert poświęcony pamięci Michniowa, który o godzinie 19.00 rozpocznie się w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.
– W nowych aranżacjach zostaną przedstawione pieśni z okresu dwudziestolecia międzywojennego, z czasów II wojny światowej, a także wiersze mało znanych autorów. Ich przygotowaniem zajął się kompozytor, Paweł Łukowiec. To będzie atrakcyjne widowisko, w którym udział wezmą między innymi trzy chóry – dodaje dyrektor.
Wtorek, 13 lipca będzie drugim dniem uroczystości. Tadeusz Sikora zaznacza, że tym razem uroczystości skoncentrują się w Michniowie.
– Tego dnia w Michniowie odbędzie się uroczysta sesja rady miejskiej w Suchedniowie. Będzie poświęcona rocznicy pacyfikacji Michniowa. Władze Suchedniowa oraz Muzeum Wsi Kieleckiej będą też chciały podziękować osobom, które przez wiele lat angażowały się w proces powstawania Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich – wyjaśnia.
Główne uroczystości rocznicowe poprzedzi IV edycja konferencji naukowej „Wieś polska podczas II wojny światowej. Po pacyfikacji – losy i pamięć”. Zostanie zorganizowana w Instytucie Pamięci Narodowej w Kielcach – Centrum Edukacji „Przystanek historia” (10 lipca) oraz w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowe (11 lipca).
– Będą prezentowane referaty, pokazujące losy mieszkańców z pacyfikowanych miejscowości, już po pacyfikacji. Mieszkańców Michniowa namawiano, by stąd wyjechali, osiedlili się w innym miejscu. Oni podjęli decyzję, by zostać. Ale są takie miejscowości, jak na przykład Stefanków pod Przysuchą, który był spacyfikowany w październiku 1940 roku i mieszkańcy tam nie wrócili, tej miejscowości już nie ma – tłumaczy.
W konferencji udział weźmie 26 prelegentów, a jej podsumowaniem będzie wydawnictwo.
Michniów to miejscowość w Górach Świętokrzyskich, w której hitlerowski okupant w dniach 12-13 lipca 1943 roku zamordował 204 osoby. Był to odwet za pomoc mieszkańców wsi dla oddziałów partyzanckich oraz przynależność do Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.
Mauzoleum jest muzeum historyczno-martyrologicznym. Jego celem jest także zachowanie pamięci o 817 spacyfikowanych w czasie II wojny światowej wsiach polskich. Obiekt został otwarty dla turystów 8 maja. Od tego czasu obejrzało go prawie 3 tys. osób. Na razie zwiedzanie odbywa się bez przewodnika. Ta usługa zostanie wprowadzona w wakacje.