Leśne fotopułapki montowane w różnych miejscach na terenie nadleśnictw położonych na Warmii i Mazurach nie tylko pomagają wykryć osoby, które niszczą las. Dzięki nim możemy poznać mieszańców lasów i poznać zwyczaje zwierząt.
W Nadleśnictwie Młynary leśna fotopułapka nagrała rodzinę borsuków. Borsuki są aktywne głównie nocą. Można je spotkać najczęściej w lasach mieszanych sąsiadujących z polami czy łąkami.
Dzięki nim możemy poznać mieszańców lasów i poznać zwyczaje zwierząt – mówi Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.
– Można też się dowiedzieć czy w danym miejscu przechodzą i jak regularnie, bo zwierzęta robią to utartymi ścieżkami. Wielu z na może sobie nie zdawać sprawy, że tak się to odbywa. Często nawet zwierzęta mają wydeptane ścieżki w lesie, tzw. ścieżki zwierząt – wyjaśnia Piotrowski.
W Nadleśnictwie Młynary leśna fotopułapka nagrała rodzinę borsuków.
– Nie wszystkie rodziny borsucze prowadzą aktywny tryb życia. Ta rodzina borsuków ma totalną ciszę na terenie uroczyska Markowo. Nasze fotopułapki zarejestrowały ich codzienne zachowania – jak wychodzą popołudniami, bawią, czyszczą. Więzi rodzinne borsuków są bardzo silne, a ich nory są użytkowane przez wiele pokoleń. Nawet 50 lat mogą być w tym samym miejscu – mówi Paula Trzeciak z Nadleśnictwa Młynary.
Borsuk nie jest samotnikiem – prowadzi rodzinne i bardzo towarzyskie życie. Łapy borsuka są uzbrojone w potężne porównywalne z niedźwiedzimi pazury głowa jest mała i nieproporcjonalna do reszty ciała. Jego głównym pożywieniem są dżdżownice, ale nie pogardzi również owocami, grzybami czy małymi ssakami. Nory, w których mieszkają borsuki są przekazywane z pokolenia na pokolenie i służą przez kilkadziesiąt lat. Każda nora posiada kilka wejść. Wszystkie są połączone ze sobą siecią podziemnych korytarzy. Borsuki bardzo dbają nie tylko o swój wygląd, ale także o wygląd swojego podziemnego domu.