W uroczystościach poświęconych 81. rocznicy masowej deportacji pierwszych Polaków do obozu KL Auschwitz, które odbędą się z inicjatywy IPN, weźmie dziś udział zastępca naczelnika kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej Patrycja Zatorska-Milewska oraz wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.
O godz. 12. delegacje złożą kwiaty przed pomnikiem pomordowanych i zmarłych w niemieckich obozach koncentracyjnych na Cmentarzu Partyzanckim przy ul. Ściegiennego w Kielcach.
Za datę uruchomienia obozu uważany jest 14 czerwca 1940 r. Tego dnia do KL Auschwitz, największej na świecie fabryki śmierci, dotarł z więzienia w Tarnowie pierwszy transport 728 polskich więźniów politycznych. Mieszkańców Kielc Niemcy zaczęli wywozić do obozów koncentracyjnych w drugiej połowie 1940 r. Łącznie z terenów Kielecczyzny trafiło do obozu nie mniej niż 16 tys. osób przewiezionych w 69 transportach.
Najliczniejszy był ten z 2 października 1943 r. (1063 osób).
Pomnik na Cmentarzu Partyzanckim nie jest jedynym miejscem w Kielcach poświęconym ofiarom obozów. W pobliżu, na Cmentarzu Starym, znajduje się ponad 60 mogił więźniów niemieckich obozów.