Dziś trzeci dzień uroczystości wykusowych. Spotkanie w Wąchocku rozpocznie się mszą w intencji Jana Piwnika „Ponurego” i jego żołnierzy. Dowódca Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Jan Piwnik zmarł w okolicy Nowogródka na Białorusi 16 czerwca 1944 roku i tam został pochowany.
Dopiero w 1987 roku udało się sprowadzić jego prochy do Polski, a w czerwcu następnego roku odbył się jego uroczysty pogrzeb. Przed trumną odbyła się wówczas pierwsza po II wojnie światowej oficjalna defilada pocztów sztandarowych Armii Krajowej – przypomina prezes Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK Rafał Obarzanek.
– Wzięło w niej udział około 140 pocztów sztandarowych, głównie oddziałów Armii Krajowej, ale także wielu innych grup i organizacji. Z dokumentów służb bezpieczeństwa wynikało, że w Wąchocku było wówczas 20 tys. osób, a trzeba pamiętać, że te dane były zaniżane – zaznaczył.
Dziś defilada przejdzie od klasztoru ojców cystersów przed pomnik Ponurego na rynku. Pomnik został postawiony w 1984 roku z inicjatywy Andrzeja Kastena „Zulejki”, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych, a w czasie wojny strzelca w Zgrupowaniach Partyzanckich.
Dziś przed klasztorem w Wąchocku można także oglądać wystawę o wachmistrzu Tomaszu Wójciku „Tarzanie”, który 11 lipca spocznie obok swoich żołnierzy w Ćmielowie.