Brzmienie, smaki, zwyczaje to co najpiękniejsze i najciekawsze na Żeromszczyźnie będzie można zobaczyć i usłyszeć w programie, który jest realizowany na terenie Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach. Sobota jest drugim dzień planu zdjęciowego.
– To wyjątkowe wydarzenie dla naszych zespołów – mówi Wojciech Purtak, dyrektor „Szklanego Domu”
– Prezentujemy zarówno grupy śpiewające z gminy Masłów, jak i gotujące oraz kultywujące tradycje rękodzielnictwa. Widzowie poznają dzięki niemu 15 zespołów z gminy Masłów. To nie tylko zespoły ludowe, śpiewacze, ale również chór Masłowianie, który w tym roku obchodzi stulecie swojego istnienia – wyjaśnia.
W ten sposób powstaje koncert online, zatytułowany „Śpiewy spod Radostowej”, na który Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach otrzymało dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu EtnoPolska 2021.
– Skupiamy się na gminie Masłów, skupiamy się na sercu Gór Świętokrzyskich, bo w tym miejscu się znajdujemy. Zresztą temu służy też program Etnopolska: kultywowaniu tradycji i oczywiście tego wszystkiego, co jest najcenniejsze w gminie Masłów – dodaje Wojciech Purtak.
W ciągu dwóch dni przez plan zdjęciowy przewinie się około 200 osób. Jak zapewnia dyrektor „Szklanego Domu”, artystów nie trzeba było namawiać.
– Zespoły bardzo długo czekały na możliwość wyjścia domu i zaprezentowania swoich umiejętności. Z powodu pandemii ich próby nie odbywały się, więc teraz, gdy mogliśmy je wznowić i kiedy mogliśmy się przygotowywać do tego koncertu, to zapanował wielki entuzjazm. Cieszyli się, że mogli się spotkać w większym gronie i stworzyć rzecz, której nigdy wcześniej w gminie Masłów nie było, ponieważ ten koncert, który będzie formą programu telewizyjnego, jest pierwszy w historii naszego „Szklanego Domu” – tłumaczy.
Entuzjazm słychać też w głosie samych uczestników. Zofia Kowalczewska, przewodnicza Koła Gospodyń Wiejskich „Lubrzanka” z Mąchocic Kapitulnych zapowiedziała, że wspólnie z koleżankami zaprezentuje tradycyjny święty kąt, czyli domowy ołtarzyk. Chwali pomysł zatrzymania na filmie zwyczajów ludowych.
– Jesteśmy bardzo zadowolone, że takie inicjatywy dzieją się tutaj, w „Szklanym Domu”. Żeromszczyzna ma niepowtarzalną kulturę, obrzędy, i my chcemy to kultywować – mówi.
Wojciech Purtak podkreśla, że realizacja tego nagrania, ponowne spotkanie w większym gronie, jest symbolicznym przekroczeniem progu po czasie pandemii.
Krystyna Pałys z Koła Gospodyń Wiejskich „Żeromszczanki”, najstarszego w gminie Masłów, bo liczącego już ponad sześć dekad przyznaje, że to był trudny czas:
– Wirus nam dokuczył, zabrał koleżanki z naszego zespołu, jest nas mniej, ale warto jak najwięcej mówić o tych naszych tradycjach. Póki jesteśmy, trzeba je przekazywać kolejnym pokoleniom – podkreśla.
Koncert online będzie miał premierę pod koniec lipca.