Przedterminowe wybory na wójta gminy Tuczępy już w ten weekend. 13 czerwca mieszkańcy gminy pójdą do urn. Będą mogli oddać głos na jednego z czterech kandydatów.
O fotel wójta Tuczęp będzie ubiegać się Marek Marszałek, były radny gminy, który został powołany przez premiera do pełnienia obowiązków wójta. Wystartuje z własnego komitetu „Wyborców Marka Marszałka”. Ma 45 lat, wykształcenie średnie, jest członkiem PiS. Mieszka w Sieczkowie.
Jego rywalem będzie Andrzej Kruzel, były starosta staszowski wspierany przez Komitet Wyborczy „Wspólny Samorząd Tuczępy”. Ma 63 lata, wykształcenie wyższe, nie należy do partii politycznej, mieszka w miejscowości Koniemłoty.
Z kolei kandydatką komitetu wyborczego „Razem Dla Gminy Tuczępy” będzie Klaudia Pałka, przewodnicząca rady gminy. Ma 37 lat i wykształcenie wyższe. Nie ma przynależności partyjnej. Mieszka w Tuczępach.
Natomiast kandydatem komitetu wyborczego „Blisko Ludzi” będzie Jacek Wilk z Wierzbicy, przewodniczący rady gminy w kadencji 2014-2018, obecnie również zasiadający w radzie. Ma 38 lat, wykształcenie wyższe, nie należy do żadnej partii politycznej. Mieszka w Wierzbicy.
W sumie w niedzielę w gminie Tuczępy będą funkcjonować trzy lokale wyborcze. Będą czynne od godziny 7 do 21. Do wzięcia udziału w wyborach uprawnionych jest ponad 3 tysiące mieszkańców gminy.
Obwodowa Komisja Wyborcza nr 1 będzie się mieściła w Szkole Podstawowej w Kargowie (Kargów 65A). Tam do urn pójdą mieszkańcy miejscowości: Brzozówka, Chałupki i Kargów.
Obwodowa Komisja Wyborcza nr 2 będzie zlokalizowana w Szkole Podstawowej w Tuczępach (Tuczępy 33). Tu do urn pójdą mieszkańcy miejscowości: Grzymała, Góra, Nieciesławice, Podlesie, Sieczków, Tuczępy, Wierzbica.
Z kolei Obwodowa Komisja Wyborcza nr 3 będzie się mieścić w budynku Szkoły Podstawowej w Nizinach (Niziny 120A). Tam do urn pójdą mieszkańcy miejscowości: Dobrów, Januszkowice, Jarosławice, Niziny, Rzędów.
Zgodnie z obowiązującym kalendarzem wyborczym dziś, 11 czerwca 2021 r. o godz. 24.00 zakończy się kampania wyborcza, a tym samym rozpocznie się cisza wyborcza.
W niedzielę wyborcy otrzymają kartę do głosowania, na której pojawią się wymienione w kolejności alfabetycznej nazwiska czterech kandydatów. Przy każdym z nazwisk zamieszczony będzie kwadrat. Oddanie ważnego głosu polega na postawieniu w nim przy wybranym przez siebie kandydacie znaku „X” (co najmniej dwie linie przecinające się wewnątrz kratki). „X” przy nazwisku więcej niż jednego kandydata skutkuje nieważnością głosu.