– To byli prawdziwi bohaterowie – tak o żołnierzach 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów mówi Danuta Żbikowska, córka adiutanta dowódcy jednostki, porucznika Tadeusza Rojka. W sobotę, 12 czerwca odbędzie się święto tej formacji
Historia 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów (do 31 grudnia 1931 roku 2 Pułku Artylerii Polowej Legionów) sięga 12 czerwca 1919 roku. Pułk powstał z połączenia dwóch istniejących od pierwszych dni Niepodległości Pułków Artylerii Polowej – 7 i 10.
Jak podkreśla Danuta Żbikowska, pułk bardzo silnie zaznaczył swoją obecność w Kielcach.
– Artylerzyści przyczynili się do rozwoju Kielc. Cały teren obecnego Stadionu to był teren zagospodarowany przez pułk i na jego potrzeby. Akcent ich działalności był widoczny także w okolicy Wrzosowej, gdzie były pierwsze, tak zwane stare koszary. Warunki tam były bardzo prymitywne, w zimę był bardzo duży mróz, w lecie upał, ciasnota, ale do 1937 roku pułk tam działał – wyjaśnia.
Dodaje, że 2 Pułk Artylerii Lekkiej Legionów wspierał budowę obecnego Wojewódzkiego Domu Kultury.
– Pomagał w budowie, a oficerowie zadeklarowali się i co miesiąc wpłacali składkę na wyposażenie tego gmachu. Zresztą ta pomoc na rzecz mieszkańców miasta była o wiele większa – mówi Danuta Żbikowska.
Danuta Żbikowska założyła Stowarzyszenie Rodzin i Sympatyków 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Od kilkunastu lat pielęgnuje pamięć o dokonaniach kieleckich artylerzystów. Animatorka, pomysłodawczyni i realizatorka budowy pomnika ku ich czci.
– Staram się, by przede wszystkim młodzi ludzie poznali tę historię. Od lat współpracuję ze Szkołą Podstawową numer 8 imienia Wojska Polskiego w Kielcach. Co roku uczniowie z tej placówki pamiętają o Święcie Pułku – podkreśla.
Także w tym roku dzieci zapalą znicze pod tablicą przy ulicy Wrzosowej, gdzie mieściły się pierwsze koszary 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Pojawią się tam w piątek, natomiast główne uroczystości zaplanowano na sobotę 12 czerwca.
Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” wyjaśnia, że uroczystości, o godzinie 9.30 zainauguruje nabożeństwo w kościele garnizonowym.
– W uroczystej mszy świętej przypomnimy dowódców i żołnierzy z tego pułku. Potem przejedziemy wszyscy w okolice historycznych koszar, znajdujących się na Stadionie. Zgromadzimy się tam o godzinie 11.00, przy pomniku artylerzystów. Ta część uroczystości będzie miała charakter wojskowy, zgodny z ceremoniałem, weźmie w nim udział kompania reprezentacyjna, wystawiona przez Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Swoją obecność potwierdzili też rekonstruktorzy, poczty sztandarowe, zaproszeni goście i rodziny artylerzystów – wymienia.
Dodaje, że nie zabraknie atrakcji dla dzieci i młodzieży.
– W czasie tej uroczystości nie tylko zostanie oddana salwa honorowa, ale również salut armatni. To zapewne dla najmłodszych nowość, bo do tej pory wykorzystywana była replika armaty z czasów powstania styczniowego. Tych najmłodszych więc też zapraszamy, bo będzie to swoista lekcja historii – dodaje.