Koncepcja architektoniczna jest już gotowa. Zachętą do przeprowadzenia inwestycji mają być fundusze unijne w nowym okresie programowania.
Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa informuje, że miejsce to ma duży potencjał. To wzgórze, na którym stała niegdyś jedna z większych siedzib małopolskich możnowładców. Był to jeden z najpiękniejszych zamków w kraju. Niestety został zburzony. Na wzgórzu pozostały do dziś fragmenty dawnych zabudowań, które samorząd chce zrekonstruować.
– Przewidujemy odbudowę fundamentów zamku według koncepcji profesora Leszka Kajzera, nestora polskiej archeologii, utworzenie dwóch punktów widokowych oraz trasy rowerowo-pieszej dla turystów, a także stworzenie parku miniatur budowli wykonanych z kamienia pińczowskiego, np. budynku Urzędu Miasta Krakowa, czy Pałacu Kultury w Warszawie – dodaje.
Rewitalizację poprzedzą badania archeologiczne
U podnóża wzgórza przy ulicy Żwirki i Wigury, powstanie punkt obsługi turystów.
– Dokument na etapie tworzenia był uzgadniany z konserwatorem zabytków, który wyraził zgodę na zaplanowane prace oraz z radą miejską, która zadecydowała o przyznaniu środków na przygotowanie koncepcji. Konserwator wyraził m.in. zgodę na zachowanie znajdującej się na zboczu góry zamkowej winnicy, co z pewnością zwiększy atrakcyjność miejsca – dodał.
Obecnie teren jest porośnięty drzewami i roślinnością. Dlatego w planach jest wycinka drzew w obrysie zamku i na osiach widokowych – odsłonięcie panoramy miasta oraz nasadzenie nowej niskiej zieleni na południowo-zachodniej części stoku.
Urząd gminy wnioskował już o dofinansowanie z programu rewitalizacji miasta na lata 2014- 2020 oraz z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, niestety samorząd nie otrzymał wówczas pieniędzy.
Wartość inwestycji to około 6-7 mln złotych.
Koncepcja architektoniczna dla zagospodarowania Wzgórza Zamkowego w Pińczowie, fot. UMiG Pińczów