Koncert „Żelaznych piosenek”, wystawa, a także wręczenie odznaczeń i nagród jubileuszowych pracownikom – między innymi te wydarzenia uświetnią galę wieńczącą obchody 65-lecia istnienia Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”.
Impreza odbędzie się w niedzielę, 13 czerwca. Jak mówi Piotr Bogusław Jędrzejczak, dyrektor „Kubusia”, z powodu pandemii jubileusz był przekładany kilka razy.
– Od roku chcieliśmy ten koncert zorganizować, ale nie można było. Spotkamy się w Wojewódzkim Domu Kultury, bo tam zaczął się „Kubuś”, tam Stefan Karski założył ten teatr, tam była pierwsza siedziba – wymienia.
Spotkanie w Wojewódzkim Domu Kultury W Kielcach ma charakter zamknięty dla publiczności. Rozpocznie się o godzinie 16.00 od obejrzenia wystawy „Teatr Stefana Karskiego. Początek”. Pokazuje ona pierwsze lata działalności tej sceny, od 1955 do 1973 roku. Na godzinę 17.00, w sali widowiskowej zaplanowano koncert „Kubuś – żelazne piosenki”.
– Będzie to koncert piosenek ze spektakli dla młodych widzów – wyjaśnia Piotr Bogusław Jędrzejczak. – Nazwa koncertu „Żelazne piosenki” oznacza że będzie to najmocniejszy, najlepszy repertuar – tłumaczy.
Wystąpią wszyscy aktorzy kieleckiego teatru lalkowego, którzy wykonają piosenki zarówno ze starszych, jak i najnowszych przedstawień, np. „Niebieski piesek”, „Przyjaciel wesołego diabła”, „Akademia Pani Beksy”, „Noc żywych zabawek” czy „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”. Ich aranżacją zajął się kielecki muzyk, Wojciech Lipiński.
Około 18.30 odbędzie się ceremonia wręczenia odznaczeń i nagród jubileuszowych pracownikom Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”.
– Cieszę się, że będziemy później mogli się spotkać na niewielkim bankiecie, by móc pobyć razem, porozmawiać, bo będą z nami koleżanki i koledzy, którzy są związani z „Kubusiem” od początku jego istnienia – podkreśla Piotr Bogusław Jędrzejczak.
Podczas gali odbędzie się też aukcja plakatu „Kubuś – żelazne piosenki” na rzecz kontynuacji leczenia chorej na nowotwór mózgu 3-letniej Hani Terleckiej z Kielc.
Zanim jednak rozpoczną się uroczystości w Wojewódzkim Domu Kultury, to wcześniej, o godzinie 12.00 delegacja, w składzie której znajdą się pracownicy teatru „Kubuś”, Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” oraz władze miasta, złożą kwiaty na grobie Stefana Karskiego na Cmentarzu Starym w Kielcach, przy ul. Ściegiennego.
Piotr Bogusław Jędrzejczak przypomina, że Stefan Karski od niedawna jest patronem sceny dla młodego widza.
– Jesteśmy Teatrem Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego. Wreszcie także w ten sposób uczciliśmy naszego założyciela, bo gdyby nie Stefan Karski , to „Kubusia” by po prostu nie było.
65 lat od założenia przez Stefana Karskiego Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach minęło w 2020 roku, jednak z powodu pandemii uroczystości jubileuszowe zostały przeniesione na rok 2021.