Klub radnych Bezpartyjni i Niezależni w Radzie Miasta Kielce złożył projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum dotyczącego odwołania Bogdana Wenty z funkcji prezydenta Kielc. Wniosek ma być procedowany na czwartkowej sesji. Okazuje się jednak, że najprawdopodobniej ten punkt zostanie zdjęty z porządku obrad.
Nowy przewodniczący gremium, Jarosław Karyś z Prawa i Sprawiedliwości stwierdził na naszej antenie, że w jego opinii sprawa referendum nie powinna być w czwartek w ogóle procedowana.
– Za trzy tygodnie mamy sesje absolutoryjną, będziemy oceniać prezydenta zarówno za wykonanie budżetu za 2020 jak i całokształt pracy w tym roku. Nie może tak być, że przed tą sesją będziemy decydować o tym, czy referendum się odbędzie czy nie. Możemy o tym decydować dopiero po sesji absolutoryjnej – dodaje.
Zdaniem Jarosława Karysia, bardzo prawdopodobne jest, że prezydent Bogdan Wenta po raz trzeci nie uzyska wotum zaufania.
Za zdjęciem z porządku obrad wniosku o referendum w sprawie odwołania Bogdana Wenty opowiada się także Katarzyna Czech-Kruczek, wiceprzewodnicząca z Koalicji Obywatelskiej. Jak zaznacza, wniosek to swego rodzaju manifest i gra polityczna ze strony klubu radnych Bezpartyjni i Niezależni.
– Ten wniosek nie znajdzie poparcia w klubie Koalicji Obywatelskiej i mam nadzieję, że nie będziemy go w ogóle procedować podczas czwartkowych obrad – dodaje.
Przeciwna referendum jest także Anna Kibortt, przewodnicząca wspierającego prezydenta Wentę klubu Projekt Wspólne Kielce.
– Ten wniosek w ogóle nam się nie podoba. Od początku jesteśmy przeciwnikami organizacji referendum. Mam nadzieję, że ten wiosek także z uwagi na termin jego zgłoszenia w ogóle nie będzie procedowany – dodaje.
Przedstawiciele Klubu Bezpartyjni i Niezależni deklarują, że powód złożenia wniosku w sprawie referendum pozostaje niezmienny. To zły sposób zarządzania miastem. Ponadto jak przypominają, o przeprowadzenie referendum jeszcze w ubiegłym roku apelował sam prezydent, a wpływ na to, że głosowanie do tej pory się nie odbyło miała pandemia COVID-19.
Prezydent Bogdan Wenta dwukrotnie nie uzyskał już wotum zaufania. To jedyna taka sytuacja wśród włodarzy miast wojewódzkich. Prezydenci pozostałych 15 miast wojewódzkich w Polsce otrzymali od swoich radnych wotum zaufania.