Rekordowa liczba prac, bo blisko 80, wpłynęła na konkurs pod hasłem „Nasi sąsiedzi – Żydzi”, którego organizatorem jest Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku.
Kierownik tej instytucji, Agnieszka Dziarmaga, podkreśla że nadeszło najwięcej zgłoszeń w 9-letniej historii tego ogólnopolskiego konkursu. To cieszy tym bardziej, że mimo czasu pandemii, uczestnikom udało się sprostać wymaganiom regulaminu.
– Trzeba było przeprowadzić formalne wywiady z osobami pamiętającymi sąsiadów żydowskich, dotrzeć do osób starszych, nakłonić ich do zwierzeń na niełatwe tematy. Powstały też przepiękne prace plastyczne, których wystawę już przygotowujemy w Domu Kultury w Chmielniku – wyjaśnia.
Nadesłane zgłoszenia miały różną formę: prac plastycznych, filmów, słuchowisk, wywiadów. Docierały z różnych zakątków Polski.
– Prace spływały ze Śląska, Wielkopolski, z Podkarpacia, oczywiście z Kielecczyzny, a po raz pierwszy z Kalisza. Także dziękuję uczniom, rodzicom i nauczycielom za zaangażowanie i kreatywność – podkreśla Agnieszka Dziarmaga.
Prace konkursowe zostały poddane ocenie przez komisję, w której znaleźli się historycy, muzealnicy, archiwiści i dziennikarze. W tym gronie znalazł się dr Marek Maciągowski – dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Ocenił, że to najlepsza, najbardziej twórcza edycja oraz, że konkurs wypracował markę, o czym świadczy poziom i szeroka tematyka prac.
– Prace zaskakiwały ciekawą narracją i podejściem, na przykład wątkiem materialności jako formą percepcji historii, czyli pamięci poprzez przedmioty, budynki gospodarcze, zachowaną przestrzeń. Uczniowie docierali do archiwaliów i na przykład dołączali plany budynków, inni znajdowali rozmówców za granicą, jeszcze inni korzystali z drona – mówi przewodnicząca komisji, Agnieszka Dziarmaga.
Magdalena Kubacka, nauczycielka rysunku z kieleckiego „Plastyka” zwracała uwagę na sięganie przez uczestników w głąb tradycji i kultury Żydów w Polsce. Niektóre z prac miały charakter przestrzenny, inne – formę plakatów, większość to rysunki, szkice, grafiki.
Laureaci konkursu już zostali wyłonieni. Wręczenie nagród odbędzie się w sobotę, 19 czerwca podczas wydarzenia pod nazwą „Szalom na Wspólnej” w Chmielniku.