Co mają Państwo najcenniejszego w rodzinnych archiwach? Zdjęcia, opowieści, wspomnienia? Każdy z nas może zostać strażnikiem historii rodzinnej. Dziś jest Międzynarodowy Dzień Archiwów.
Czy umowa potwierdzająca darowiznę małego fiata od wujka Henia sprzed 30 lat, świadectwa szkolne, gwarancja do walkmana czy milion innych papierów – to cenny wkład do rodzinnego archiwum, czy zwykły świstek?
Zachęcamy do udziału w audycji pod nr telefonu 41 200 20 20.
*****
Dziś jest środa, 9 czerwca, 160. dzień roku.
Do końca roku zostało 205 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 04:28
Zachód słońca w Kielcach: 20:46
Dzień trwa 16 godzin i 17 minut, jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 5 minut.
Imieniny obchodzą: Felicjan, Pelagia oraz Anna, Bertrand, Efrem, Józef, Kanimir, Kolumb, Maksymian, Prosimir, Ryszard, Sylwester, Sylwestra
*****
Przysłowie na dziś:
„W czerwcu pełnia sprowadza burze, ostatnia kwadra zaś deszcze duże”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Agugaga
Międzynarodowy Dzień Archiwów
Dzień Trójkąta Koralowego
Dzień Kaczora Donalda
Dzień Przyjaciela
Dzień Księgowego (Buchaltera)
*****
ŚRODA, 9 CZERWCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1787 r. – KUNÓW i OPATÓW: król Stanisław August Poniatowski zwiedził warsztaty kamieniarskie i kopalnie piaskowca w Kunowie, następnie Opatów.
1794 r. – KIELCE: Kościuszko maszeruje z Małogoszcza przez Chęciny do Kielc. W mieście wydaje manifest wojny z Prusami; ranny Wojciech Bartosz Głowacki umiera w miejscowym szpitalu i pochowany zostaje w Ogrójcu kolegiackim. Kościuszko pracuje nad treścią ogłoszonego nazajutrz „Ordynansu do wszystkich dowódców liniowych”
1863 r. – POWSTANIE STYCZNIOWE: uchodząc przed otaczającym oddział ze wszystkich stron moskalami Dionizy Czachowski prowadzi walki z podjazdami kozackimi pod Hutą Przysuską, Niekłaniem i Czarną.
1943 r. – JĘDRZEJÓW: w odwecie za zabicie przez AK gestapowców Kappa i Tierlinga Niemcy przeprowadzili masowe aresztowania mieszkańców Jędrzejowa: 11 osób zastrzelono w miejscu ich zamieszkania, a 25 wywieziono do Kielc na śledztwo, w efekcie którego znaleźli się w obozie Auschwitz.
1945 r. –POKRZYWNICA pow. Jędrzejów: UB aresztuje trzech żołnierzy z oddziału Jana Stempkowskiego „Michał”. Co najmniej jeden z żołnierzy złożył obszerne zeznania co do siatki terenowej oddziału.
ŚRODA, 9 CZERWCA: W POLSCE
1759 r. – spłonęła archikatedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu,
1810 r. – po 14 latach wznowił działalność Mennica Warszawska, bijąc monety Księstwa Warszawskiego,
1863 r. – powstanie styczniowe: personel Banku Polskiego na Placu Bankowym w Warszawie przekazał powstańcom pod wodzą Aleksandra Waszkowskiego depozyty Kasy Głównej Królestwa w wysokości 3,6 miliona złotych, 500 tysięcy rubli i wielu listów zastawnych,
1906 r. – późniejszy trzykrotny premier RP i marszałek Sejmu Walery Sławek został ciężko ranny w czasie ataku Organizacji Bojowej PPS na rosyjski pociąg pancerny pod Milanówkiem.
1922 r. – w Warszawie odbył się zjazd założycielski Związku Hallerczyków, zrzeszający byłych żołnierzy II Brygady Legionów, Polskiego Korpusu Posiłkowego i Armii Polskiej we Francji.
1942 r. – w nocy z 8 na 9 czerwca w okolicy osady Kamienna Karczma na Pomorzu członkowie polskiego ruchu oporu z Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” dokonali zamachu na pociąg, którym miał jechać Adolf Hitler. Ponieważ plan podróży Hitlera został przez niego zmieniony w ostatniej chwili, zamachowcy wysadzili w powietrze inny skład.
1947 r. – w Londynie odbyło się zaprzysiężenie Prezydenta RP na Uchodźstwie Augusta Zaleskiego.
1997 r. – podczas mszy św. w Krośnie Jan Paweł II kanonizował Jana z Dukli.
ŚRODA, 9 CZERWCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
10:00 – konferencja prasowa nt. prezentacji nowej Polityki przemysłowej Polski, z udziałem wicepremiera Jarosława Gowina oraz wiceministra Roberta Tomanka.
10:00 – konferencja prasowa wicepremiera Jacka Sasina i reprezentantów Polski w koszykówce 3×3, którzy wywalczyli kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie w Tokio.
11:00 – briefing prasowy przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy m.in. nt. informacji dotyczących kwestii własności logo i nazwy Związku oraz dalszych działań „Solidarności”.
11:00 – spotkanie prasowe online „Kolejne, cyfrowe ułatwienia dla rodzin – Karta Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel”, z udziałem m.in. Marleny Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
12:00 – prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości z okazji 15-lecia powołania Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz uroczystości nadania Sztandaru Służbie.