Guziki kontuszowe, niemieckie odznaczenia, rosyjskie monety, judaistyczne gwiazdy to nowe eksponaty, które w Maleńcu odkryli poszukiwacze skarbów. Członkowie stowarzyszenia historycznego „Pasja” kontynuowali skanowanie za pomocą wykrywaczy metalu terenu byłej fabryki żelaza.
Jak informuje prowadzący poszukiwania Radosław Nowek miejsce, do którego dotarli badacze skrywało kilkadziesiąt drobnych artefaktów z różnych okresów. Jest złocony oficerski monogram cara Aleksandra II, czyli element ozdobny pasa służącego do noszenia amunicji, są też zdobione naparstki ale i starsze elementy.
– W tym ogólnym miszmaszu znalazły się dwa kontuszowe guziki, jeden srebrny, a drugi z miedzi.
Jak dodaje Radosław Nowek znalezienie tak wielu metalowych elementów na przestrzeni 500 metrów kwadratowych może wskazywać, że w tym miejscu znajdowało się wysypisko lub magazyn. Istnieje też hipoteza, że mogła tu stać kiedyś karczma, do której ściągały osoby z różnych krajów. Nie ma jednak jednoznacznego historycznego potwierdzenia tego faktu.
Jednocześnie Radosław Nowek zapewnia, że właśnie w tym miejscu poszukiwania będą kontynuowane.
Zapomniana droga
Malenieckie znaleziska rozpaliły apetyty poszukiwaczy i stowarzyszenie wytypowało kolejne miejsce, gdzie przebiegał ważny w przeszłości trakt.
– Będziemy poszerzali badania, postaramy się o kolejne pozwolenia na skanowanie drogi. Użytkowana była przez co najmniej 200 lat przez mieszkańców i nie tylko. To droga nieutwardzona.
Wszystkie znaleziska z Maleńca zostaną włączone do ekspozycji Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu lub trafią do nowopowstającego Muzeum Ziemi Koneckiej.
Lista zidentyfikowanych znalezisk:
1.Medal podróżny – plakieta podróżna – Rosja Carska XIX wiek. Awers Św. Jerzy na koniu zabijający smoka, rewers statek żaglowy. Znalezione zostały 2 medale. Jeden z cynkalu w formie kwadratu, drugi miedziany okrągły.
2. Plakieta mosiężna w formie prostokąta z lilią na awersie przypuszczalnie Judaika XIX wiek.
3. Gwiazda sześcioramienna z mosiądzu, prawdopodobnie element zawieszki Judaika XIX wiek.
4. Broszka mosiężna cywilna XIX wiek
5. Emblemat herbowy, brak częściowo korony oraz nakładki herbowej mosiądz XVIII-XIX wiek.
6. Ozdobny emblemat z wiatrakiem, mosiężna nabijka, duże prawdopodobieństwo powiązania młyna z Maleńcem XIX wiek
7. Srebrne przedmioty codziennego użytku mieszkańców Maleńca, od lewej: haftka od sukni, ozdobny pozłacany krzyżyk, połowa guzika kontuszowego XVII-XVIII wiek, kolczyk.
9. XIX-wieczny medalik, Niemcy – napis w wolnym tłumaczeniu – „nauka cierpienia bez narzekania”
10. Pierścień pamiątkowy oficera pruskiego 1914-1916
11. Monogram Cara Aleksandra II z ładownicy- bandoliera, połowa XIX wieku
12. Wiele innych drobnych elementów z wyposażenia wojskowego guziki, łuski, klamerki, znak tożsamości, odznaka PRL. Domowe drobiazgi, naparstki, guziki, rączka laski, sztućce itd.