W województwie świętokrzyskim w kolejnych placówkach uruchomiono rehabilitację w trybie ambulatoryjnym dla pacjentów po przebytej chorobie COVID-19. Dotychczas takich miejsc w regionie było siedem, teraz przybyły kolejne cztery.
Znajdują się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze, w pracowni fizjoterapii przy ulicy Mleczarskiej 11 we Włoszczowie, w pracowni fizjoterapii przy ulicy Iłżeckiej 31a w Ostrowcu Św. oraz przy szpitalu w Busku-Zdroju przy ulicy Bohaterów Warszawy.
Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ przypomina, że z rehabilitacji mogą skorzystać osoby, które chorowały na COVID-19 i mają to potwierdzone pozytywnym testem.
– To nie jest tak, że dana osoba przechorowała COVID-19 i z automatu jest kierowana na rehabilitację. Skierowanie na terapię musi wystawić lekarz. Może to być zarówno lekarz podstawowej opieki medycznej, specjalista, jak i lekarz ze szpitala, w którym leczony był chory – wyjaśnia rzecznik.
Beata Szczepanek dodaje, że wachlarz zabiegów świadczonych w ramach rehabilitacji pocovidowej zależy od stanu zdrowia pacjenta.
– Fizjoterapeuta, który będzie ustalał te zabiegi najpierw musi przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad, by ocenić zarówno jego wydolność oddechową, jak i fizyczną. Wiemy, że niektóre osoby, które przechorowały COVID-19 bardzo długo są słabe i szybko się męczą. Pacjent otrzyma też zestaw ćwiczeń i porady, jak ma się zachowywać później, by systematycznie poprawiać swój stan zdrowia – dodała Beata Szczepanek.