Świętokrzyski Kampus Głównego Urzędu Miar, to niebywała szansa na rozwój nauki i innowacyjnych technologii. Tak oceniają świętokrzyscy parlamentarzyści i samorządowcy, którzy wzięli udział w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę kampusu, przy ulicy Wrzosowej w Kielcach.
– Dzisiejszy dzień to święto polskiej metrologii – podkreśla prof. Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar. – Świętokrzyski kampus GUM to nie tylko mury i nowoczesna aparatura, ale również ludzie – dodaje. – Przed dwoma tygodniami anonsowaliśmy konkursy na pierwsze etaty metrologiczne. Chodziło o cztery etaty. Wpłynęło 55 aplikacji z różnych miast Polski. To osoby powiązane z różnymi ośrodkami naukowymi – mówi.
– To wyjątkowa inwestycja w historii świętokrzyskiej nauki i gospodarki – ocenił poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. – Świętokrzyski Kampus GUM to dobre miejsce w którym nauka spotyka się z gospodarką, tak aby móc realizować odważne projekty na miarę nowych czasów. Sądzę, że ta instytucja w naszym regionie przyczyni się do zwiększenia tempa wzrostu rozwoju gospodarczego i naukowego – dodaje.
W trakcie uroczystości Krzysztof Lipiec odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego. Parlamentarzysta stwierdził, że szef rządu był jednym z orędowników lokalizacji kampusu w stolicy województwa świętokrzyskiego.
– To jego wielka zasługa, że dziś Kielce mogą cieszyć się tą inwestycją – podkreśla.
– To będzie wspaniała wizytówka Kielc i województwa świętokrzyskiego – mówi wiceminister sportu Anna Krupka. – Ta inwestycja będzie stanowiła nowy impuls rozwojowy, tym bardziej istotny w tym trudnym czasie wychodzenia z kryzysu związanego z epidemią. Dzięki niej będą powstawały nowe miejsca pracy, firmy i start-upy – zauważa.
Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych zauważa, że kampus to centrum, wokół którego powstanie szereg firm, dla których będą potrzebne tereny inwestycyjne.
– To są też przedsiębiorstwa o charakterze międzynarodowym. Tym samym jest ogromna szansa na przyciągnięcie do Kielc także zagranicznych firm. Żadne inne miasto takich możliwości nie ma. To będzie wiązało się z nowymi miejscami pracy i podniesieniem poziomu życia – dodaje.
Poseł Andrzej Kryj z Prawa i Sprawiedliwości bardzo pozytywnie ocenia lokalizację GUM-u w Kielcach.
– Był taki czas, kiedy różnego rodzaju instytucje w miastach wojewódzkich i powiatowych były przez naszych poprzedników zamykane i wyprowadzane z Polski lokalnej do dużych aglomeracji. Dzięki temu, że rząd Prawa i Sprawiedliwości prowadzi zupełnie inną politykę, w Kielcach może powstać kampus GUM – mówi.
Poseł Agata Wojtyszek zaznacza, że wmurowanie kamienia węgielnego pod tę inwestycję to dla niej szczególne wydarzenie, a także podsumowanie wielu lat starań o to aby finalnie kampus został zlokalizowany w Kielcach.
– Mimo, że było wielu sceptyków, którzy próbowali nam podciąć skrzydła, a cała procedura i montaż finansowy dla tej inwestycji nie był prosty, to współpraca i zaangażowanie wielu osób przyniosła ostateczny sukces – mówi.
Senator Krzysztof Słoń, podkreśla, że budowa Kampusu Laboratoriów GUM jest osadzona na solidnym fundamencie współpracy i zaangażowania wielu osób z różnych środowisk, którzy dostrzegają olbrzymią szansę na rozwój miasta i regionu.
– Te laboratoria będą jedynymi takimi w Polsce, a pewnie i jedynymi tak nowoczesnymi w Europie. To powód do dumy, ale także do wytężonej pracy abyśmy mogli rozwijać potencjał tego ośrodka, tak, aby służył ku pożytkowi dla całego regionu – dodaje.
Zdaniem senatora Jarosława Rusieckiego, wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Kampusu Laboratoriów Głównego Urzędu Miar, to kolejny impuls do rozwoju regionu.
– Ta inwestycja to powiązanie świata nauki, przemysłu i innowacyjnej gospodarki. To także wielkie wyzwanie i szansa dla środowiska naukowego województwa świętokrzyskiego, ale także przedsiębiorców, którzy wspólnie między innymi dzięki tej instytucji będą kreować wizję rozwoju województwa i kraju – dodaje.
– Dziś serce Polski bije w Kielcach – komentuje wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.
Przedstawiciel rządu w terenie zaznacza, że ta inwestycja to kamień milowy w rozwoju polskiej metrologii.
– Teraz Kielce będą na pierwszej linii frontu w rozwoju tej dziedziny nauki. Świadczy to o ogromnym potencjale intelektualnym naszego województwa. Znalezienie miejsca pod realizację tej inwestycji jest równie ważne co kadry, jakie w najbliższym czasie zasilą tę instytucje – dodaje.
Wicewojewoda Rafał Nowak zauważa, że jeszcze nie wszyscy mieszkańcy regionu zdają sobie sprawę z tego jak dużo dobrego zrobi ta inwestycja.
– W tych budynkach będą pracowały najnowocześniejsze urządzenia, z których będą korzystali naukowcy, którzy przyjadą do naszego regionu. Oni będą tu mieszkali i założą swoje rodziny – zaznacza.
Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski przypomina, że budowa kampusu jest na pierwszym etapie, w ramach którego powstanie sześć laboratoriów.
– My już z troską myślimy o dalszych dwóch, które musieliśmy usunąć z projektu. Z programów regionalnych będzie bardzo trudno uzyskać dofinansowanie, dlatego czynimy wysiłek, aby udało się je zdobyć z Krajowego Programu Odbudowy – zaznacza.
– Jesteśmy świadkami nowej historii gospodarczej Kielc – podkreśla prezydent miasta Bogdan Wenta. – Z moim poprzednikiem prezydentem Wojciechem Lubawskim od początku byliśmy zgodni w tej kwestii. Wiedzieliśmy, że bardzo ważne jest przygotowanie całej logistyki i formalności, tak aby umożliwić powstanie tego ośrodka – mówi.
Mirosław Gębski, starosta kielecki podkreśla, że lokalizacja kampusu GUM przy ulicy Wrzosowej w Kielcach to kolejna niezwykle ważna inwestycja, która przyczyni się do rozwoju tej części Kielc.