W Pełczyskach, w gminie Złota odprawiona została msza za Ojczyznę. Liturgii przewodniczył ks. Wojciech Szczęsny.
Parafia pw. św. Wojciecha została erygowana w latach 1194 -1195. Obecny kościół powstał w 1731 roku. To budowla barokowa, murowana, w której najwyższą wartość ma umieszczony w ołtarzu głównym, słynący łaskami, obraz Matki Bożej Pełczyńskiej z ok. 1700 roku.
Poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że to niezwykła świątynia, jedna z najstarszych parafii na naszych ziemiach.
– To tutaj książę Władysław Łokietek, późniejszy król Polski, który zjednoczył po rozbiciu dzielnicowym polskie ziemie, dowodził wojskami, walcząc z czeskim królem Wacławem. To wielkie szczęście, że mogliśmy się modlić przed tronem Matki Bożej Pełczyńskiej za naszą Ojczyznę, która potrzebuje modlitewnego wsparcia – podkreślił parlamentarzysta.
Krzysztof Lipiec zwrócił uwagę, że do końca nie doceniamy walorów Ponidzia, a tu jest bogactwo i piękno naszego dziedzictwa.
Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski podkreślił, że liturgie odprawiane w intencji Ojczyzny są niezwykle potrzebne, szczególnie w tak wartościowych świątyniach, jak ta w Pełczyskach.
– Piękne wzgórze, świątynia i widoki, ale też przepiękna historia i teraźniejszość – dodał.
Fundatorami obecnego kościoła byli: dziedzic Pełczysk i kasztelan wołyński Jan Paweł Pepłowski oraz jego żona Zofia z Rejów. W 1888 roku kościół konsekrował ówczesny biskup kielecki Tomasz Kuliński. Wewnątrz znajdują się liczne epitafia z XIX wieku, a na cmentarzu kaplica grobowa rodu Olszowskich. Nieopodal kościoła, na wzgórzu Zawinnica mieścił się gród z zamczyskiem, który należał do Władysława Łokietka. Zamek zniszczyły najazdy szwedzkie. Dziś na wzgórzu stoi drewniany krzyż.