Nowy kompleks uzdrowiskowy w Busku-Zdroju wzbogacił się o kolejną atrakcję. To sześć uli, które stanęły na „zielonym” dachu Domu Zdrojowego w budynku, w którym mieści się pijalnia uzdrowiskowa i oranżeria.
Michał Maroński, zastępca burmistrza podkreśla, że przyczynkiem do utworzenia pasieki był m.in. jeden z projektów urzędu marszałkowskiego, w ramach którego w mieście posadzone zostały sadzonki drzew i krzewów miododajnych. Samorząd w ubiegłym roku otrzymał 20 drzewek, w tym np. lipę drobnolistną i klon tatarski oraz 20 krzewów, m.in. irygę błyszczącą i budleję Dawida.
Michał Maroński dodaje, że pozyskiwany miód mógłby być w przyszłości wykorzystywany jako upominek dla odwiedzających buski kompleks.
Małgorzata Donoch z Buskiego Samorządowego Centrum Kultury dodaje, że powstała też ścieżka dydaktyczna z roślin słonolubnych. Prowadzi wokół tężni, na terenie nowego parku zdrojowego. Stanowi uzupełnienie tężni, która tworzy idealne warunki środowiskowe dla tych roślin. Podążając ścieżką możemy poznać i zobaczyć dziesięć odmian roślin słonolubnych, które niełatwo spotkać w środowisku naturalnym.
Pod koniec czerwca nastąpi wielkie otwarcie tężni w Busku-Zdroju. To jedna z większych takich konstrukcji w Polsce. Ma kształt koła o średnicy 35 metrów oraz 9,5 metra wysokości. Na szczycie znajduje się taras widokowy, na którym organizowane będą koncerty, seanse kina letniego i inne wydarzenia kulturalne. Po ścianach wypełnionych gałązkami tarniny sprowadzonej z Bieszczad spływa solanka, z cennymi mikroelementami.
W skład kompleksu nowych obiektów uzdrowiskowych wchodzi także podświetlana i grająca fontanna, której dysze sprowadzono z Kanady. Utwory do pokazów muzyczno-świetlnych komponował m.in. Paweł Korepta – kierownik Buskiej Orkiestry Zdrojowej.
Mini tężnia w Busku-Zdroju będzie czynna przez cały rok, natomiast duża tężnia – od wiosny do jesieni.