Do niedawna nocleg w lesie był w naszym kraju zakazany. W maju się to zmieniło. W wyznaczonych miejscach w lasach można zorganizować sobie całodobowy biwak. Każde z ponad 400 nadleśnictw w naszym kraju wyznaczyło miejsca gdzie można legalnie przenocować.
Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce mówi, że decydując się na nocleg w lesie trzeba przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim zakazane jest rozpalanie ogniska. Wyjątkiem jest obszar nadleśnictwa Łagów w Paśmie Jeleniowskim, gdzie dopuszczone jest używanie kuchenek gazowych.
Nocujący nie mogą także zjeżdżać samochodem z drogi.
Paweł Kosin zaznacza, że nocowanie w lesie w naszym regionie jest w pełni bezpieczne, ponieważ żyjące w tutejszych lasach zwierzęta unikają ludzi.
– Jedynym niebezpieczeństwem, które w bezpośredni sposób może zagrozić osobie spędzającej noc w lesie są kleszcze. Jednak i w tym przypadku wystarczy stosować zwykłą profilaktykę w postaci dokładnego sprawdzenia ciała po powrocie z lasu. Pomocne są także środki odstraszające pasożyty oraz kilkuwarstwowy ubiór – tłumaczy.
Przed wyprawą na nocny biwak w lesie trzeba sprawdzić prognozę pogody i zabrać ze sobą odpowiednie ubranie.
Piotr Fitas, nadleśniczy z nadleśnictwa Suchedniów, mówi, że w ciągu ostatnich tygodni na nocne wyprawy do lasu decydowały się przede wszystkim osoby doświadczone.
– Zainteresowanie jest, ale to jeszcze nie ta pora roku. Gdy pojawią się pierwsze ciepłe, letnie wieczory na pewno przybędzie chętnych – uważa Piotr Fitas.
Informacje na temat miejsc przystosowanych do noclegów w lesie można znaleźć za pośrednictwem portalu lub aplikacji Bank Danych o Lasach. Są też dostępne na stronach internetowych nadleśnictw w zakładce „Turystyka”.