Ma nam pomóc lepiej poznać siebie i nauczyć nas dostrzegać własne emocje. Muzeum Narodowe w Kielcach rozpoczęło realizację programu pod hasłem „Uważne muzeum”. Zajęcia adresowane są zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
– Uważność to rodzaj skupienia, które pozwala nam być całym sobą w określonym momencie, tu i teraz – wyjaśnia Urszula Kinder, rzecznik Muzeum Narodowego w Kielcach.
– Dzięki ćwiczeniu uważności, możemy zapanować nad naszymi emocjami, w tym także nad stresem, który jak każdy z nas wie, jest raczej negatywnym doświadczeniem życia codziennego. Treningi uważności pomagają zrozumieć swoje emocje i zwrócić uwagę na rzeczy z pozoru bardzo proste, które do tej pory uważaliśmy za nieistotne. Udowodnione jest, że treningi uważności, uważność zmienia nasze życie, pozwala nam na odzyskanie wewnętrznej równowagi – dodaje.
Uważności można się nauczyć, odwiedzając Muzeum Narodowe w Kielcach. Dla dorosłych przygotowano trening pod hasłem „Godzina uważności”. Między innymi dzięki ćwiczeniom i przebywaniu wśród obiektów muzealnych, uczestnicy wypracowują sposób radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach. Zajęcia odbywają się w środy i piątki, o godzinie 12.00.
Przewidziano także ćwiczenia dla najmłodszych. Mają pomóc dziecku skoncentrować się na świadomym odczuwaniu swoich zmysłów. Do dzieci skierowane są także zajęcia pod hasłem „Emocjonalne obrazy”. W czasie ich trwania uczestnicy będą się uczyć rozpoznawać emocje. Porozmawiają też o tych, których doświadczają najczęściej. Pomocne będą obrazy Jacka Malczewskiego.
Udział w treningach może wziąć każdy, zwiedzający Muzeum Narodowe w Kielcach. Szczegóły na internetowej stronie instytucji. Dla uczestników treningów została przygotowana specjalna ankieta. Pojawią się w niej pytania o to, który obraz wzbudził największe zainteresowanie, jakie wywołał emocje. – Ankieta pomoże nam w udoskonaleniu tego projektu, czy też tej formy zwiedzania muzeum – tłumaczy Urszula Kinder.
Wszystkie spotkania i warsztaty odbędą się w ramach przygotowań do trzeciej już Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Muzeoterapia, którą zaplanowano na 18-19 października 2021 roku. Autorem projektu jest dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, profesor Robert Kotowski.
Obecnie muzea wykraczają poza tradycyjne funkcje naukowe czy rekreacyjne. Poza podstawowymi zadaniami, jak gromadzenie, chronienie i udostępnianie zbiorów, muzea mają również, jak dowodzą badania naukowe, wysokie wyniki w zakresie poprawy zdrowia. Według naukowców muzeoterapia jest skuteczna i coraz częściej wykorzystywana do wspomagania leczenia wielu schorzeń, zarówno o podłożu psychicznym, jak i somatycznym.
Muzeoterapia może być w znaczącym stopniu pomocna przy profilaktyce i leczeniu wielu chorób, jak np. nowotwory, nadciśnienie, cukrzyca, choroba Alzhaimera, a także w obniżeniu poziomu stresu czy polepszeniu pamięci.