Apiterapia, czyli leczenie za pomocą pszczół i ich produktów od dziś jest możliwa w Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku w powiecie opatowskim. Otworzono tu zagrodę pszczelarza, która ma służyć podopiecznym placówki i odwiedzającym gościom.
Apiterapia to szczególna metoda pomocy. W specjalnie przygotowanym domku umieszczone są po dwóch stronach ule, a osoba poddawana terapii odpoczywa na leżaku między nimi. Jak zaznacza Anna Bednarska, która zajmuje się pszczołami w Zochcinku, jest to zupełnie bezpieczne, a przynosi wiele korzyści.
– Kontakt z pszczołami pozwala się wyciszyć, daje szansę na ukojenie nerwów, pomaga na reumatyzm, choroby serca, układu oddechowego. Terapia powinna być prowadzona przynajmniej przez 10-20 dni, jeden seans trwa 45 minut – wyjaśnia.
W zagrodzie pszczelarskiej będzie można także pozyskiwać miód i inne produkty pszczele. Już został zebrany pierwszy miód, rzepakowy.
Ule, które znajdują się w zagrodzie w części zostały zakupione, a w części wykonane na warsztatach przez podopiecznych DPS-u. Są rzeźbione i nawiązują do pierwszych barci, które przed laty wykorzystywali ludzie. Dodatkowo jest tu domek do odpoczynku i prowadzenia zajęć pszczelarskich oraz tablice stanowiące ścieżkę edukacyjną dotyczącą pszczół.
Zagroda została zorganizowana dzięki wsparciu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.
– Dotacja wyniosła 200 tys. złotych – informuje starosta opatowski Tomasz Staniek.
Miejsce ma być otwarte i dostępne nie tylko dla podopiecznych DPS-u, ale także dla mieszkańców powiatu i turystów. Na seanse apiterapii należy się wcześniej umówić.