Od dziś duże zmiany na drogach, a przede wszystkim na przejściach dla pieszych. Zgodnie z nowelizacją przepisów ruchu drogowego, pieszy wchodzący na przejście ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem, za wyjątkiem tramwaju.
Regulacja wprowadza również zakaz tzw. jazdy na zderzaku oraz ujednolica do 50 km/h dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym, niezależnie od pory dnia.
W związku ze zmianami przepisów, funkcjonariusze świętokrzyskiej drogówki prowadzili akcję informacyjno-prewencyjną przy ulicy Ściegiennego w Kielcach. Jak mówi nadinspektor Jarosław Kaleta, komendant wojewódzki policji, w tym miejscu, w styczniu doszło do śmiertelnego wypadku z udziałem pieszego. Wprowadzone zmiany mają przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego.
– W związku ze zmianami, kierujący ma obowiązek obserwować przejście i pieszemu, który znajduje się na przejściu lub zamierza na to przejście wejść, umożliwić bezpieczne poruszanie się – dodaje policjant.
Zmiany przepisów nakładają także nowe obowiązki na niechronionych uczestników ruchu drogowego. Poruszając się po pasach piesi nie mogą korzystać z telefonów komórkowych, lub innych urządzeń ograniczających możliwość obserwacji sytuacji na jezdni.
O przestrzeganie nowych przepisów apeluje wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, który podkreśla, że zarówno kierowcy, jak i piesi muszą zachowywać przede wszystkim rozsądek i ostrożność.
– Piesi muszą pamiętać, że zwiększenie ich przywilejów nie czyni ich odpornymi na wszystko, w dalszym ciągu powinni zachować szczególną ostrożność. Musimy pamiętać o pozostałych przepisach, które wchodzą dziś w życie, dotyczących m.in. ograniczeń prędkości w godzinach nocnych. Zmiany są wprowadzane po to aby ruch drogowy i ruch pieszy były sobie bliskie a nie wykluczały się wzajemnie – dodaje.
Zdaniem Kazimierza Mądzika, świętokrzyskiego kuratora oświaty, zmiany dotyczące pieszych są przede wszystkim ważne dla uczniów, którzy od początku tego tygodnia znów wrócili do szkół.
– Z punktu widzenia ludzi młodych, szczególnie istotny jest zakaz używania telefonów i smartfonów na przejściu dla pieszych. Cieszę się, że wiele instytucji zaangażowało się w promowanie nowych przepisów, które przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa także wśród młodzieży – dodaje kurator.
W związku ze zmianą w przepisach, świętokrzyska policja, wraz ze stowarzyszeniem aktywności zawodowej Passa przygotowała spot promujący akcję „Pie(rw)szy na przejściu – zmiany przepisów w obrębie przejść dla pieszych”. W ramach inicjatywy do grudnia m.in. w szkołach, ośrodkach pomocy społecznej, uniwersytetach trzeciego wieku będą prowadzone szkolenia i prelekcje dotyczące bezpiecznego poruszania się pieszych.