Rada Medyczna przy premierze rekomenduje rozpoczęcie szczepień przeciw COVID-19 u dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Główny doradca premiera do spraw COVID-19 profesor Andrzej Horban powiedział, że szczepienia powinny rozpocząć się jak najszybciej i taka decyzja rządu jest spodziewana.
Wojewoda Zbigniew Koniusz odnosząc się do tych zapowiedzi podkreślił, że najważniejsze jest, aby szczepionka była dla dzieci bezpieczna. Na razie Rada Medyczna pozytywnie zarekomendowała szczepienie nastolatków powyżej 12 lat preparatem firmy Pfizer, który ma badania kliniczne przeprowadzone na tej grupie wiekowej.
Wojewoda powiedział, że choć dla samych dzieci, które zwykle przechodzą koronawirusa łagodnie, szczepionka może nie jest konieczna, to należy pamiętać, że dzieci były pewnym pasem transmisji koronawirusa na osoby dorosłe.
– To trzeba bardzo mocno rozważyć. Pamiętajmy, że szczepienia przyjmowane przez dzieci od niemal pierwszej doby to dobrodziejstwo. To krok milowy w rozwoju medycyny i bezpieczeństwie całej populacji. Do tych szczepień pomału dołącza koronawirus i grypa. Tworzymy pewne rozwiązania na ten czas walki. Nie udzielę jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ sam zbyt mało wiem – zaznaczył wojewoda, pytany, czy dzieci powinny zostać zaszczepione przeciw COVID-19.
Zapytany, czy uda się wprowadzić szczepienia dla nastolatków przed nowym rokiem szkolnym, wojewoda powiedział, że technicznie jest to możliwe, ale należałoby do tego przekonać rodziców.
– To oni ponoszą odpowiedzialność za swoje dzieci, a wszystkie szczepienia związane z COVID-19 są dobrowolne – przypomniał gość Radia Kielce.
Obecnie w Polsce mogą być szczepione osoby, które ukończyły 16 lat. W ubiegły piątek Europejska Agencja Leków zatwierdziła wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki firmy Pfizer na grupę nastolatków od 12 do 15 lat.
Zbigniew Koniusz poinformował też, że niewykluczone, iż ponownie zostanie wkrótce wykorzystany mobilny punkt szczepień, który przez trzy weekendy działał przed Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim.
– Zastanawiamy się nad jego dalszym wykorzystaniem, ponieważ jest nowa inicjatywa rządu zmierzająca do pewnej aktywizacji środowisk, które dotychczas się nie szczepiły. Być może ten punkt stanie się jeszcze bardziej mobilny i zostanie przekierowany tam, gdzie są masowe imprezy – zapowiada wojewoda.
W tym tygodniu do Polski ma trafić rekordowa liczba 3,7 mln szczepionek.