Według szacunków przeciętny Polak używa około 10 tys. słów, zaś biernie zna 30 tys. wyrazów. Oczywiście zasób leksykalny polszczyzny jest znacznie bogatszy, a niektóre słowniki chwalą się nawet 150 tys. haseł.
Przyszedłszy na świat, dzieci stają w obliczu nie lada wyzwania, jakim jest opanowanie tego materiału. Każdy, kto uczył się języka obcego, wie jednak, że znajomość słówek nie wystarczy do sprawnego porozumiewania się ― trzeba poprawnie wymawiać głoski, przyswoić sposoby łączenia wyrazów w sensowne całości, nauczyć się odróżniać znaczenia podstawowe od przenośnych, opanować związki frazeologiczne i etykietę językową, posługiwać się wieloma stylami, odmianami i gatunkami typowymi dla polszczyzny, rozumieć pragmatyczne znaczenie różnych wypowiedzi. Niejednego dorosłego rozbolałaby głowa na myśl o takim zadaniu.
Dzieci uroczo przekręcają słowa – co mówiły?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest wtorek, 1 czerwca, 152. dzień roku.
Do końca roku zostało 213 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 04:33
Zachód słońca w Kielcach: 20:39
Dzień trwa 16 godzin i 6 minut, jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 17 minuty.
Imieniny obchodzą: Jakub, Konrad, Pamela oraz Alfons, Bernard, Eunika, Felin, Felina, Firmus, Fortunat, Ischyrion, Julian, Justyn, Juwencja, Juwencjusz, Konrada, Magdalena, Nikodem, Pamfil, Paweł, Porfiriusz, Prokul, Seleukos, Świętopełk, Teodul, Tespezjusz, Tespezy
*****
Przysłowie na dziś:
„Czerwiec na maju zwykle się wzoruje, jego pluchy, pogody często naśladuje”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Mleka
Święto Bułki
Święto Służby Ruchu Lotniczego
Światowy Dzień Rodziców
Dzień bez Alkoholu
*****
WTOREK, 1 CZERWCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1836 r. – BUSKO-ZDRÓJ: dzięki staraniom właściciela miasta (Feliks Rzewuski) nastąpiło oficjalne otwarcie uzdrowiska, z przepięknym gmachem Łazienek (zaprojektowanych przez samego Henryka Marconiego, polskiego architekta włoskiego pochodzenia) oraz rozległym ogrodem autorstwa Ignacego Hanusza. Wkrótce dołączyły do niego nowe obiekty sanatoryjne.
1943 r. – BODZENTYN: Niemiecka ekspedycja pacyfikacyjna w składzie: 62 zmotoryzowany pluton żandarmerii, ubezpieczany przez Wehrmacht z 955 batalionu zabezpieczającego otoczyła Bodzentyn. Przeprowadzono aresztowania oraz rozstrzelano 39 osób, w tym 5 kobiet.
*****
WTOREK, 1 CZERWCA: W POLSCE
1345 r. – wojna polsko-czeska: król Polski Kazimierz III Wielki najechał księstwo raciborsko-opawskie,
1809 r. – wojna polsko-austriacka: Austriacy, zagrożeni przez zbliżające się wojska polskie, ewakuowali się z Warszawy,
1906 r. – w Warszawie założono Polskie Towarzystwo Krajoznawcze,
1926 r. – Ignacy Mościcki został wybrany przez Zgromadzenie Narodowe na urząd prezydenta RP,
1932 r. – utworzono Pieniński Park Narodowy,
1956 r. – w Białymstoku otwarto pierwszy w kraju sklep samoobsługowy,
1991 r. – rozpoczęła się czwarta pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski.
*****
WTOREK, 1 CZERWCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
# # #
Prezydent Andrzej Duda podpisze dziś ustawę ws. młodzieżowych rad gminy, powiatu i młodzieżowego sejmiku województwa.
# # #
Premier Mateusz Morawiecki odwiedzi dzisiaj Publiczną Szkołę Podstawową w Bielisze (woj. mazowieckie), gdzie weźmie udział w lekcji z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.
# # #
Rząd zajmie się dziś m.in. projektem noweli o gospodarce nieruchomościami. Celem nowych przepisów – według resortu rozwoju, pracy i technologii jest uprawnieninie gospodarowania nieruchomościami publicznymi m.in. poprzez uproszczenie procedury dotyczące zgody na ich dzierżawę.
# # #
Dziś przed Sądem Okręgowym w Warszawie ma rozpocząć się proces oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Chin: byłego funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Piotra D. i Weijinga W., pracującego w chińskim koncernie telekomunikacyjnym Huawei.
Mężczyźni zostali zatrzymani przez ABW w styczniu 2019 r. W obszernym akcie oskarżenia zarzucono im udział w działalności wywiadu Chińskiej Republiki Ludowej i prowadzenie działalności szpiegowskiej na szkodę interesów Polski. Grozi im za to od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.
# # #
Egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpocznie się dziś dodatkowa sesja egzaminów maturalnych. Przystąpią do nich ci maturzyści, którzy nie mogli ich zdawać w sesji głównej, majowej, z powodów zdrowotnych lub losowych. Podobnie jak egzaminy z sesji głównej także egzaminy w sesji dodatkowej odbędą się w reżimie sanitarnym. Dodatkowa sesja maturalna potrwa do 16 czerwca.