Jeże nie są wegetarianami jedzącymi jabłka. Są drapieżnikami, które żywią się mięsem. Każdej nocy przemierzają duże dystanse za pożywieniem.
Mimo że mają słaby wzrok i widzą czarno-biało ze swoich kryjówek jeże wychodzą po zmroku. Dobrze dostrzegają jednak kształty i ruch co pozwala im sprawnie się poruszać. W poszukiwaniu pożywienia przemierzają nawet dwa kilometry dość głośno przy tym tuptając.
Jeże odżywiają się przede wszystkim owadami, niewielkimi gryzoniami, ślimakami i jajami ptaków. Ich przysmakiem są dżdżownice. Kolczaste ssaki żywią się też gadami, np. padalcami i jaszczurkami. Nie straszne są im również ropuchy – mimo że zawierają truciznę na skórze jeże mogą się nimi żywić, bo są odporne są na substancje trujące. W ciągu doby jeż zjada ok.1/6 masy swojego ciała.
Maj i czerwiec, to czas intensywnego żerowania jeży. To także okres wychowywania młodych.
– Jeże są aktywne nocą i wtedy najczęściej można je spotkać. Niestety, zarówno w naturze, jak i w cywilizacji czyha na nie wiele niebezpieczeństw. Często są rozjeżdżane przez samochody i atakowane przez psy. Zdarza się także, że szukając pożywienia zaplątują się w siatki ogrodowe. Zagrożeniem dla jeży są też śmieci, na przykład puszki, które mogą zranić zwierzę. Zdarza się, że jeże są zranione podczas koszenia trawy – mówi Edyta Nowicka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.
– Jeżeli spotkamy jeża nie należy brać go do ręki, ani przenosić w inne miejsce. To duży stres dla zwierzęcia, które będzie się broniło fukając i zwijając w kłębek, aby nas odstraszyć – tłumaczy Edyta Nowicka.
Polska jest szczególnym miejscem na mapie życia jeży. Przez nasz kraj przebiega umowna granica oddzielająca dwa gatunki tych zwierząt: jeże wschodnie i zachodnie. Po prawej stronie Odry żyją jeże wschodnie – najłatwiej je rozpoznać po tym, że mają jasno zabarwiony brzuch. Jeże zachodnie są w tym miejscu wybarwione na szaro lub brązowo.
Jeż waży od 0,6 do 1,2 kg. Ma od 20 do 30 cm długości. Jeże przesypiają okres od października do końca zimy. Co kilka tygodni wybudzają się jednak na kilka godzin.
Kolce jeża są przekształconymi włosami. Z funkcji ochraniającej przed utratą ciepła kolce, zbudowane z kreatyny, przekształciły się w funkcję obronną. Starsze osobniki mają od 3,5 do 7 tys. kolców. W ciągu swojego życia, które trwa do 15 lat, jeż ma trzy komplety kolców.
Ciąża jeża trwa 5 tygodni. Po tym okresie rodzi się od 2 do 10 młodych osobników, które są pod opieką przez 6-8 tygodni.