„Formacje policyjne w Polsce na tle europejskich służb powołanych do zapewnienia porządku i bezpieczeństwa publicznego, na przestrzeni ostatnich 100 lat” – to tytuł dwudniowej, międzynarodowej konferencji, która odbędzie się w Kielcach (31 maja – 1 czerwca).
Obrady podzielono na cztery bloki tematyczne związane chronologicznie z funkcjonowaniem organów siłowych oraz losami Polski i innych krajów europejskich od okresu międzywojennego poprzez okupację hitlerowską, PRL, aż do czasów współczesnych.
– Najwięcej referentów zgłosiło się do tematu dotyczącego funkcjonowania organów policyjnych w kraju zdominowanym przez komunistów – informuje Marzena Grosicka z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. – Omawiane będę tematy związane z Milicją Obywatelską, jak i innymi formacjami, m.in. ORMO i ZOMO. Referenci dokonają analizy aktów prawnych, konstytuujących, funkcjonowanie milicji, system przygotowania zawodowego, szkoleń, indoktrynację w szeregach MO oraz pochodzenie społeczne i organizacyjne funkcjonariuszy – wymienia dr Marzena Grosicka.
Organizatorami konferencji są Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Wyższa Szkoła Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach oraz Winnicki Instytut Kooperatywny w Winnicy.