Specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii szkolą lekarzy laryngologów z całej Polski, w umiejętności wszczepienia protezy głosowej u pacjentów po usunięciu krtani. Kieleccy lekarze są liderami w kraju. Takie zabiegi wykonują już od 20 lat i to w naszym ośrodku przeprowadzanych jest ich najwięcej w Polsce.
Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otorynolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi w ŚCO informuje, że do tej pory protezy głosowe wszczepiono u ponad 850 pacjentów.
– Wykorzystujemy najbardziej skuteczną metodę wszczepienia protezy głosowej, która nie jest standardowo stosowana we wszystkich klinikach laryngologicznych w Polsce. Natomiast w ostatnich latach widzimy coraz większe zainteresowanie tą formą rehabilitacji, ponieważ pozwala ono u ponad 90 proc. pacjentów odzyskać głos po całkowitym usunięciu krtani – mówi dr Sławomir Okła.
Wśród lekarzy, którzy biorą udział w szkoleniu jest m.in. Teresa Wójcik ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 w Bydgoszczy. Jak mówi, bydgoski ośrodek także przeprowadza zabiegi wszczepienia protezy głosowej, ale jest ich zdecydowanie mniej niż w ŚCO, więc i lekarze są mniej doświadczeni.
– Najważniejsza informacja, którą uzyskałam od kieleckich specjalistów i którą chcę wprowadzić u swoim ośrodku, to ta, że protezę głosową należy wymieniać nie wtedy, gdy pojawią się z nią jakieś problemy. Tak do tej pory my postępowaliśmy. Natomiast na szkoleniu dowiedziałam się, że taką protezę należy wymieniać regularnie co 3 miesiące. To pozwala pacjentowi uniknąć powikłań – dodała Teresa Wójcik.
W ubiegłym roku, krtań usunięto u około 860 pacjentów ŚCO, którzy zachorowali na raka krtani. Operacja trwa kilka godzin, a wszczepienie protezy głosowej tylko kilka minut. Po usunięciu krtani i wszczepieniu protezy głosowej pacjent odzyskuje mowę po około dwóch tygodniach.
Profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii podkreśla, że w przypadku chorych na raka krtani, w pierwszej kolejności lekarze oczywiście walczą o życie pacjenta, ale równie ważny jest później komfort jego życia, w czym znacząco pomaga wszczepienie protezy głosowej.
– Ratowanie życia pacjenta onkologicznego wiąże się z usunięciem narządu zaatakowanego przez nowotwór. W przypadku raka krtani, to dla pacjentów poważny dyskomfort, ponieważ mają utrudnioną komunikację ze światem. Są to sytuacje dramatyczne, dlatego w naszej klinice chirurgii głowy i szyi implantujemy protezę głosową, która pomaga komunikować się z otoczeniem – dodał prof. Stanisław Góźdź.
Specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii szkolą lekarzy laryngologów z 13 ośrodków klinicznych z całego kraju, m.in. z Gdańska, Rzeszowa oraz Krakowa.