Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych zaapelował do senatorów o odrzucenie preambuły do ustawy o ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy. Izba wyższa debatuje dziś nad przyjęciem ustawy umożliwiającej uruchomienie pieniędzy.
Świętokrzyski parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości przekonywał, że przyjęcie preambuły będzie niezgodne z konstytucją i orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego. Jak dodał, to swego rodzaju wybieg formalny przedstawicieli opozycji.
– Apeluję do wszystkich senatorów. Czy państwo głosując, chcecie doprowadzić do sytuacji, w której zagłosujecie w sposób niekonstytucyjny i wprowadzicie niekonstytucyjne poprawki. Skoro mienicie się obrońcami konstytucji i demokracji, mówicie o sobie większość demokratyczna, to zachowujcie się demokratycznie i tak też głosujcie. Odrzućcie poprawkę, która nie jest zgodna z konstytucją i orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego. Apeluję do państwa senatorów, nie patrzcie na polecenia partyjne, kierujcie się prawem i zdrowym rozsądkiem – dodaje.
Z kolei senator Jarosław Rusiecki z PiS przedstawił na forum izby wyższej, przyjęty dziś apel sejmiku województwa świętokrzyskiego, w którym radni domagają się aby Senat przyjął niezwłocznie ustawę o ratyfikacji Funduszu Odbudowy.
Wprowadzenia preambuły do ustawy chcą senatorowie Koalicji Obywatelskiej, takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości.
Ratyfikacja decyzji o zwiększaniu zasobów własnych Unii Europejskiej przez państwa członkowskie jest konieczna do uruchomienia Funduszu Odbudowy. Łącznie unijnych instrumentów odbudowy a także budżetu na lata 2021-2027 Polska ma otrzymać 770 mld zł. Ustawę o zwiększeniu zasobów własnych Unii ratyfikowało już 25 krajów Wspólnoty.