W wieku 101. lat zmarł Majer Mały – rodowity chmielniczanin, Świadek Historii oraz patron Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl”.
Wielokrotnie gościł w muzeum i, jak czytamy na internetowej stronie tej instytucji, był prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat przedwojennego Chmielnika i zawsze chętnie się tą wiedzą dzielił.
Majer Mały urodził się 7 stycznia 1920 roku w Chmielniku, gdzie spędził dzieciństwo, młodość, i gdzie uczęszczał do szkół. Liczna rodzina zginęła podczas wojny, zamordowana przez Niemców w Chmielniku, w jego okolicach i w obozie Zagłady w Treblince.
Majer po udanej ucieczce do obszaru radzieckiego, został zmobilizowany do Ludowego Wojska Polskiego. Szlak bojowy zakończył w Oranienburgu. W 1946 roku opuścił Polskę. W 1947 roku po dwóch latach pobytu w obozie angielskim na Cyprze (jako nielegalny emigrant do Palestyny), spotkał pochodzącą także z Chmielnika Gucię Płuciennik, którą poślubił. 55 lat żyli razem w kibucu Yaqum.
W grudniu 2004 roku małżonka Majera Małego zmarła po nieudanej operacji. W kibucu Majer Mały prowadził aktywną działalność, będąc pięciokrotnie jego przewodniczącym.