W Maleńcu będzie można nauczyć się dawnego rzemiosła, konkretnie bartnictwa.
Doktor Maciej Chłopek, dyrektor Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu mówi, że leśne bartnictwo zostało niemal wyparte przez bardziej opłacalne pszczelarstwo. Jednak dzięki zaangażowaniu pasjonatów, dawne rzemiosło jest popularyzowane między innymi na zajęciach w Maleńcu.
– Kiedyś kwitło pszczelarstwo leśne, które opierało się na barciach dzianych w drzewach i na kłodach bartnych ustawionych wokół gospodarstw chłopskich. Chcemy nauczyć uczestników warsztatów, jak dziać barć i jak wykonać kłodę bartną, którą później można ozdobić i ustawić przy własnym gospodarstwie – zapowiada Maciej Chłopek.
Dyrektor muzeum dodaje, że zajęcia poprowadzi Tomasz Dzierżanowski, znany specjalista w zakresie bartnictwa. Warsztaty składają się z czterech cotygodniowych spotkań, w sumie będą to 32 godziny. Oprócz techniki wykonania barci uczestnicy poznają też specjalistyczną wiedzę i kulturę związaną z rzemiosłem.
– Odtworzymy ceremoniał i pewne elementy kultury bartniczej w tym dawne tradycyjne narzędzia: skobliczkę, piesznię czy leziwa. A przede wszystkim nauczymy chodzenia po drzewach z użyciem powrozów – mówi dyrektor.
Bezpłatne warsztaty bartnictwa rozpoczynają się 13 czerwca, a zapisywać można się do końca maja. Organizatorzy przewidują 20 miejsc. W ubiegłym roku bartnictwo zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Współorganizatorami warsztatów jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Nadleśnictwo Radoszyce, Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne, Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, Stowarzyszenie w Dolinie Czarnej, Świętokrzyski Związek Pszczelarski i Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu i Starostwo Powiatowe w Końskich.