Naukowcy z Kielc zaangażują się w badania, których celem jest przeciwdziałanie suszy. Profesor Agnieszka Gałuszka, prorektor do spraw nauki w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego mówi, że kielecka uczelnia razem ze szkołami wyższymi z całej Polski podpisała list intencyjny o współpracy w tej sprawie. Dokument podpisali również Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska oraz przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk.
– Możemy służyć wsparciem jeżeli chodzi o prowadzenie badań. W naszym regionie problem ochrony zasobów wodnych jest bardzo istotnym, bo jesteśmy regionem zagrożonym dużym deficytem wody pitnej dobrej jakości – tłumaczy profesor Agnieszka Gałuszka.
Możemy np. przekazywać informacje dotyczące poziomu wód gruntowych czy oceniać jakie skutki przynosi budowa oczek wodnych i małych zbiorników.
Sposobem na zmianę sytuacji jest zadbanie o to, żeby powstawały oczka wodne czy niewielkie zbiorniki wodne. Profesor Agnieszka Gałuszka mówi, że do tej pory działania człowieka przyczyniały się do tego, że traciliśmy zasoby wody pitnej.
– Pan minister Kurtyka, zasugerował by przywrócić zasoby wodne przyrodzie, żeby przywracać to co przez lata było meliorowane, osuszane. Powinno być więcej zabagnień, torfowisk – mówi prorektor UJK.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchomiło też platformę internetową susza.gov.pl. To pierwsza w Polsce strona ujmująca problematykę suszy w kraju w sposób skonsolidowany pod kątem działań administracji rządowej, jak i podległych jej jednostek.
Województwo świętokrzyskie ma zaledwie 3,1 proc. krajowych zasobów wód podziemnych. To głównie one są wykorzystywane jako woda pitna, trafiająca do wodociągów.