Puste hasło czy w Polsce – wzorem np. Holandii – można rower wykorzystywać nie tylko rekreacyjnie, ale również do codziennej komunikacji?
Zachęcamy do udziału w audycji pod nr telefonu 41 200 20 20.
Dzień Dojazdu Rowerem do Pracy. Puste hasło czy w Polsce – wzorem np. Holandii – można rower wykorzystywać nie tylko rekreacyjnie, ale również do codziennej komunikacji.
*****
Dziś jest piątek, 21 maja, 141. dzień roku.
Do końca roku zostało 224 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 04:43
Zachód słońca w Kielcach: 20:26
Dzień trwa 15 godzin i 43 minut, jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 40 minut.
Imieniny obchodzą: Jan Nepomucen, Tymoteusz, Wiktor oraz Antioch, Donat, Krzysztof, Lena, Polieukt, Przecława, Rycheza, Ryksa, Serapion, Synezjusz, Teobald, Wszemir
*****
Przysłowie na dziś:
„Na Jana Nepomucena wiadoma już zboża cena”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Dojazdu Rowerem do Pracy
Światowy Dzień Rozwoju Kulturalnego
Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej
Europejski Dzień Obszarów Natura 2000
Dzień Kadeta
Dzień Odnawiania Znajomości
Międzynarodowy Dzień Herbaty
*****
PIĄTEK, 21 MAJA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1794 r. – INSUREKCJA KOŚCIUSZKOWSKA: Kościuszko przesunął swoje wojska do Borkowa, dywizja Grochowskiego była w Gortatowicach. I Wielkopolska BKN z gen. Antonim Madalińskim na czele zatrzymała się w Sędziejowicach. Brakowało informacji o ruchach wojsk rosyjskich. Kościuszko wysłał więc przed siebie dla rozpoznania II Małopolską Brygadę Kawalerii Narodowej.
1943 r. – WOJCIECHÓW: w leśniczówce Wojciechów, będącej osadą wsi Mstyczów, w gminie Sędziszów niemiecka ekspedycja Sipo i Żandarmerii z Jędrzejowa rozstrzelały cztery osoby w odwecie za udzielane schronienia dla grup partyzanckich. Śmierć ponieśli: Stefan Wiltowski – leśniczy w Wojciechowie w latach 1924-1943, Aleksander Winter – gajowy i jego syn Mieczysław Winter oraz Edward Sobieraj – robotnik leśny. Ich ciała pochowano na cmentarzu w Tarnawie.
*****
PIĄTEK, 21 MAJA: W POLSCE
1363 r. – w Krakowie odbył się ślub króla Czech i cesarza rzymskiego Karola IV Luksemburskiego z Elżbietą Pomorską, wnuczką króla Kazimierza III Wielkiego,
1674 r. – Jan Sobieski został wybrany na króla Polski,
1771 r. – konfederaci barscy stoczyli bitwę z wojskami rosyjskimi pod Lanckoroną,
1919 r. – rozpoczęła działalność Oficerska Szkoła Aeronautyczna.
1920 r. – Roman Dmowski po powrocie z zagranicy odbył spotkanie z Naczelnikiem Państwa Józefem Piłsudskim. Mimo różnicy zdań na temat m.in. polityki wschodniej, Dmowski miał wyrazić się po spotkaniu, że Piłsudski to niewątpliwie wielki człowiek, choć nie mogliśmy w niczym uzgodnić naszych poglądów. Zadeklarował jednocześnie, że „stawia swoją osobę do dyspozycji i gotów jest jak zawsze służyć Polsce”. Z kolei Piłsudski miał stwierdzić, że Dmowski to jedyny polityk, z którym warto dyskutować, choć różnimy się zasadniczo w naszych zapatrywaniach co do przyszłości Polski.
1921 r. – rozpoczęły się trwające do 26 maja boje powstańców śląskich o Górę św. Anny.
1945 r. – oddziały podziemia antykomunistycznego pod dowództwem por. Edwarda Wasilewskiego ps. „Wichura” rozbiły więzienie NKWD w Rembertowie, uwalniając działaczy podziemia niepodległościowego.
Uwolniono ponad 500 więźniów, których Sowieci zamierzali wywieźć w głąb Rosji. Okupanci sowieccy przeprowadzili następne wielką obławę i schwytali wielu uciekinierów; część z nich wymordowali na miejscu, a innych poddali torturom. Niedługo później obóz został jednak zlikwidowany.
*****
PIĄTEK, 21 MAJA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
# # #
Dziś po godz. 10.00, w Chełmie, rozpocznie się debata dotycząca propozycji Polskiego Ładu w obszarze ochrony zdrowia, z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Po jej zakończeniu planowana jest konferencja prasowa ministra Niedzielskiego.
# # #
Dzisiaj w Elblągu odbędą się uroczystości pogrzebowe zmarłego w niedzielę posła PiS Jerzego Wilka. O terminie uroczystości pogrzebowych powiadomiła w nekrologu rodzina.
Ostatnie pożegnanie posła rozpocznie się o godz. 12.30 w Katedrze św. Mikołaja w Elblągu. Msza św. zostanie odprawiona o godz. 13. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się bezpośrednio po mszy św. na cmentarzu komunalnym Elbląg – Agrykola.
# # #
Dzisiaj, trzeciego dnia posiedzenia Sejmu, posłowie mają przeprowadzić pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej. Chodzi o kontynuację unijnych reform dotyczących zwiększenia odporności instytucji finansowych, po kryzysie z lat 2007-2008. Dotyczy to m.in. procedury przymusowej restrukturyzacji banków.
Posłowie mają też wysłuchać informacji o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w roku 2020 wraz ze stanowiskiem komisji.
W porządku obrad jest także przeprowadzenie drugiego czytania projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty i ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Zgodnie z nim, minister edukacji i nauki w celu realizacji polityki oświatowej państwa będzie mógł ustanawiać programy i przedsięwzięcia. Programy i przedsięwzięcia mają być ogłaszane przez ministra w Biuletynie Informacji Publicznej w formie komunikatu.
Posłowie mają zająć się także pilnym rządowym projektem nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Przewiduje on, że od 1 lipca 2021 r. żaden pracownik medyczny oraz działalności podstawowej podmiotu leczniczego nie będzie mógł mieć ustalonego wynagrodzenia zasadniczego na poziomie niższym niż wynikający z ustawy.
W porządku obrad jest też rządowy projekt noweli ustawy o kołach gospodyń wiejskich.
Po rozpatrzeniu zaplanowanych punktów zostanie ogłoszona tygodniowa przerwa w posiedzeniu – do piątku, 28 maja. Wówczas posłowie planują zdecydować o stanowiskach i poprawkach Senatu do kolejnych ustaw, w tym do tzw. ustawy ratyfikacyjnej.