Blisko 740 km podzielnych na pięć etapów pokonają kolarze rywalizujący w 32. edycji Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Czterodniowe ściganie rozpocznie się 23 czerwca w Pabianicach pod Łodzią, a zakończy w Stalowej Woli. Na starcie ma stanąć 168 zawodników z całego świata.
Trasa tegorocznego wyścigu, którą przedstawiono na czwartkowej konferencji prasowej w Łodzi, wiedzie przez województwa łódzkie, mazowieckie, świętokrzyskie i podkarpackie.
Rywalizacja rozpocznie się w środę 23 czerwca przed południem w podłódzkich Pabianicach. Premierowy etap będzie najkrótszy (75,1 km) i zakończy się w Łodzi. Ze względu na trwające remonty wielu ulic w centrum Łodzi tym razem wyjątkowo kolarze nie będą finiszować na słynnej Piotrkowskiej, lecz na Przybyszewskiego na Widzewie.
– Pierwszy etap będzie krótki, bo tego samego dnia po południu kolarze będą ścigać się jeszcze z Kutna do Płocka (96,9 km). To będzie jedyny dzień, kiedy odbędą się dwa etapy – powiedział przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Waldemar Krenc.
W czwartek 24 czerwca trasa będzie wiodła z Koluszek do Sieradza (191,6 km), a następnego dnia zaplanowano najdłuższy i jedyny pagórkowaty etap z Tomaszowa Mazowieckiego do Kielc (210 km).
– Na tym etapie będzie sześć górskich premii, a więc w Górach Świętokrzyskich rozstrzygnie się rywalizacja o koszulkę najlepszego górala. W sobotę, ostatniego dnia wyścigu, kolarze wystartują z Ostrowca Świętokrzyskiego, a zakończą całe zmagania w Stalowej Woli (165,3 km) – dodał Krenc.
Podkreślił, że do udziału w imprezie zgłosiła się rekordowa liczba drużyn. Ostatecznie na starcie ma pojawić się 168 zawodników z 28 zawodowych grup z całego świata. Wśród nich są zespoły z Europy oraz Nowej Zelandii, Paragwaju, Argentyny i Kanady. Wystartuje też siedem polskich grup, to: Mazowsze Serce Polski, Voster ATS, Tarnovia, Olsztyn Silvant, Trójka Piaseczno, Chrobry Głogów, Mostostal.
– Bardzo duża frekwencja pokazuje, jaki głód ścigania panuje obecnie w kolarstwie, ze względu na odwołanie wielu wyścigów z powodu pandemii. Żałujemy, że na starcie nie będzie zwycięzcy sprzed roku Stanisława Aniołkowskiego, który trafił do belgijskiej grupy Bingoal-Wallonie. Jego kariera świadczy o tym, że nasz wyścig może być etapem do większego ścigania – zaznaczył Krenc.
Zawody zostały objęte honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Imprezie towarzyszy Mini Wyścig Solidarności, czyli cykl dziewięciu kolarskich zawodów dla dzieci. Pierwsze zaplanowano w Łodzi 20 czerwca
Trasa 32. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków:
23.06.2021 – 1. etap, Pabianice – Łódź (75,1 km), 2. etap, Kutno – Płock (96,9 km)
24.06.2021 – 3. etap, Koluszki – Sieradz (191,6 km)
25.06.2021 – 4. etap, Tomaszów Mazowiecki – Kielce (210 km)
26.06.2021 – 5. etap, Ostrowiec Świętokrzyski – Stalowa Wola (165,3 km)