Dużo dzieci – dużo szczęścia? W 2019 w Krakowie urodziły się pierwsze w kraju sześcioraczki. Kiedyś były rodziny wielodzietne, potem promowano model 2+2, teraz 2+1 – jaki idealny model rodziny?
Zachęcamy do udziału w audycji pod nr telefonu 41 200 20 20.
*****
Dziś jest czwartek, 20 maja, 140. dzień roku.
Do końca roku zostało 225 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 04:44
Zachód słońca w Kielcach: 20:25
Dzień trwa 15 godzin i 40 minut, jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 42 minut.
Imieniny obchodzą: Bernardyn, Kolumba oraz Aleksander, Asteriusz, Anastazy, Bromir, Bronimir, Bronisąd, Dawid, Elfryda, Józefa, Karol, Rymwid, Saturnina, Taleleusz, Teodor, Wiktoria
*****
Przysłowie na dziś:
„Gdy Bernard grzmi i deszczy, czerwiec z pogodą, a lipiec z wodą”
*****
Nietypowe święta:
Międzynarodowy Dzień Płynów do Mycia Naczyń
Światowy Dzień Metrologii
Europejski Dzień Morza
Światowy Dzień Pszczół
*****
CZERWIEC, 20 MAJA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1704 r. – SANDOMIERZ: zawiązała się Konfederacja Sandomierska która była odpowiedzią na zawiązaną w lutym tego roku w Warszawie konfederację warszawską (zainicjowaną w porozumieniu z Karolem XII, który zdetronizował Augusta II i pod naciskiem Szwedów przeprowadził wybory nowego władcy, którym został Stanisław Leszczyński). Celem konfederacji było przywrócenie na tron króla Augusta II Mocnego.
1794 r. – KIELCE: Kościuszko wydaje rozkaz uzbrojenia wszystkich mieszkańców Kielc i przygotowania ich do walki,
1915 r. – KONARY: od ran poniesionych w bitwie pod Konarami zmarł kpt. Kazimierz Herwin-Piątek (ur. 2 marca 1886 r.), wybitny dowódca legionowy, komendant Pierwszej Kompanii Kadrowej (od 8 sierpnia 1914 r.), dowódca II batalionu 1 Pułku Piechoty Legionów.
1919 r. – w Kielcach urodził się Gustaw Herling-Grudziński: pisarz, eseista, krytyk literacki, dziennikarz, żołnierz, Aresztowany przez NKWD po agresji ZSRS na Polskę, podczas próby przejścia niemiecko-sowieckiej linii demarkacyjnej. Jako przedwojenny sympatyk Polskiej Partii Socjalistycznej po wojnie dał się poznać jako krytyk dyktatury komunistycznej w Polsce.
1945 r. – w nocy z 20 na 21 żołnierze z oddziału Jana Stępkowskiego „Michał” jadąc kierowanym przez niego samochodem wpadli w zasadzkę koło miejscowości Brzezinki, pomiędzy Zagajem a Niegosławicami. Ranny „Michał” najpierw jest leczony w Piotrkowicach i Mieronicach, a następnie w Krakowie.
CZERWIEC, 20 MAJA: W POLSCE
1350 r. – w bitwie pod Żukowem król Kazimierz III Wielki rozgromił wojska litewskie, odzyskując Ruś halicko-wołyńską,
1792 r. – otwarto i poświęcono Cmentarz Powązkowski w Warszawie,
1862 r. – założono Muzeum Narodowe w Warszawie,
1901 r. – we Wrześni niemiecki nauczyciel wymierzył karę cielesną 14 polskim dzieciom za odmowę odpowiadania w języku niemieckim na lekcji religii, co doprowadziło do wybuchu strajku uczniowskiego.
1935 r. – Senat Uniwersytetu Warszawskiego podjął uchwałę o przyjęciu przez uczelnię imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego,
1943 r. – Szare Szeregi przeprowadziły pod Celestynowem udaną akcję odbicia więźniów transportowanych do Auschwitz,
1944 r. – patrol AK przechwycił na Budiem, koło Sarnak, przed niemieckim przyjazdem niewybuch niemieckiej rakiety V-2.
CZERWIEC, 20 MAJA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
# # #
Prezydent Andrzej Duda złoży dziś wizytę w województwie małopolskim; odwiedzi część uzdrowiskową Kopalni Soli w Wieliczce, w której prowadzona jest m.in. rehabilitacja po przebyciu choroby COVID-19. Podziemne Uzdrowisko Kopalni Soli „Wieliczka” jest jedynym ośrodkiem tego typu w Polsce. Po wizycie w uzdrowisku, popołudniu planowana jest wypowiedź prezydenta dla mediów.
# # #
Dziś posłowie mają przeprowadzić pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy nowelizującej Kodeks cywilny. Według proponowanych rozwiązań najbliższej rodzinie osoby, która wskutek wypadku doznała trwałego uszkodzenia ciała, przysługiwać będzie zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej. Prezydent chce, by przepis ten stosowany był z mocą wsteczną, tj. także w stosunku do roszczeń powstałych przed dniem wejścia w życie ustawy, ale nieprzedawnionych w dniu wejścia jej w życie.
W wieczornym bloku głosowań posłowie mają głosować nad wyborem uzupełniającym sędziego do Krajowej Rady Sądownictwa. Posłowie PiS wskazali kandydaturę sędzi Sądu Rejonowego w Malborku Katarzyny Chmury.
Posłowie mają też zdecydować o powołaniu nowego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Sejmowa komisja sprawiedliwości rekomenduje Izbie wybór historyka, obecnego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. Karola Nawrockiego.
Sejm zdecyduje ponadto o losie poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o dowodach osobistych, zgodnie z którą dowód osobisty wydany osobie, która ukończyła 70. rok życia będzie ważny bezterminowo.