Dzięki współpracy naukowców z Politechniki Świętokrzyskiej z Teatrem imienia Stefana Żeromskiego podczas Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego będą mogły być prezentowane duże produkcje teatralne.
Festiwal jest wydarzeniem, które stwarza widzom z Kielc i regionu świętokrzyskiego możliwość poznania interesujących spektakli krajowych, jak i zagranicznych.
Jednak jak mówi Paulina Drozdowska z działu marketingu Teatru imienia Stefana Żeromskiego, do prezentacji niektórych przedstawień niezbędna jest większa scena.
– Wystarczającą okazała się Duża Scena Kieleckiego Centrum Kultury. Jednak nie było do tej pory specjalistycznych planów tej sceny, przyscenia, zaplecza, pomieszczeń technicznych, przejścia do garderób. Te wszystkie plany trzeba było wykonać – wyjaśnia.
Ta dokumentacja jest niezbędna przy planowaniu spektaklu, pomaga określić, czy dana przestrzeń spełnia wymagania, konieczne do prezentowania przedstawienia.
Z pomocą przyszli naukowcy. Na mocy umowy między teatrem a Politechniką Świętokrzyską – CENWIS Centrum Naukowo-Wdrożeniowym, przygotowano niezbędną dokumentację techniczną. Naukowcy z Wydziału Budownictwa i Architektury wykorzystali skaner, dokonujący pomiarów z dokładnością do 1 mm.
Jak wyjaśnia Paulina Drozdowska, prace już dobiegły końca.
– Specjaliści poskanowali przestrzenie i na tej podstawie powstały szkice 2D oraz przygotowane zostały opisy w języku polskim i angielskim. Dzięki temu będziemy mogli wrócić do rozmów z wieloma teatrami w Polsce i na świecie. Mam nadzieje, że teraz będziemy mogli zaprosić do Kielc te spektakle, które chcieliśmy kielczanom pokazać – dodaje.
Najbliższy Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny zaplanowany jest na przełom września i października tego roku.