Ćmielów jest miastem od 516 lat. Świętowanie jubileuszu rozpoczął dzisiaj przemarsz przez miasto w rytm taktów wygrywanych przez orkiestrę dętą. Dokładnie 19 maja 1505 roku, w Radomiu król Aleksander Jagiellończyk wydał przywilej lokacyjny dla Ćmielowa.
Burmistrz Joanna Suska chciałaby, aby uroczystość była bardziej huczna, jednak nadal nie można się gromadzić. W związku z tym postanowiono zorganizować skromny przemarsz z udziałem orkiestry dętej sprzed urzędu gminy w okolice domu kultury. Dużo zależy od sytuacji epidemicznej, ale już planowany jest duży coroczny festyn na stadionie.
– Dziś chcemy, aby mieszkańcy odczuli, że o nich pamiętamy, bo to oni tworzą historię Ćmielowa – mówi Joanna Suska.
Skromny, ale głośny korowód przyciągał wzrok mieszkańców miasta. Andrzej Kuśmierz i Jerzy Wrona uważają, że warto przypominać o tak ważnym wydarzeniu. Zachęcają także do odwiedzenia Ćmielowa. Wymieniają coraz lepsze ścieżki rowerowe, tężnię park, a także sklepy z porcelaną, z której miasto słynie.
Dyrektor Domu Kultury im. Witolda Gombrowicza w Ćmielowie Wioletta Rogala-Mazur informuje, że z okazji rocznicy nadania praw miejskich przygotowano inne atrakcje. To m.in. konkurs na najpiękniejsze miejsca w gminie. Dzieci miały przeróżne pomysły, wskazywały m.in. tężnię, rynek, park, a nawet szkołę czy budynek urzędu gminy.
Instytucja zorganizuje także wystawę plenerową przedstawiającą twórczość Romana Szlachetki, artysty pracującego z ćmielowską porcelaną. Wernisaż zaplanowano na 28 maja o godzinie 11.00.