Od poniedziałku istnieje możliwość skrócenia terminu oczekiwania na drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Nie każdy jednak, kto przyjął pierwszą dawkę preparatu może w szybszym czasie mieć podaną drugą.
Mamy dwa ograniczenia medyczne i związane z dostępnością szczepionki. Wojciech Przybylski, wojewódzki konsultant ds. zdrowia publicznego informuje, że minimalny czas odstępu pomiędzy pierwszą i drugą dawką szczepionki jest określony w charakterystyce produktu.
– Bezpieczny odstęp pomiędzy pierwszym i drugim szczepieniem w przypadku preparatów firmy Moderna i Pfizer wynosi 21 dni, a w przypadku pozostałych szczepionek to około 35. Jeżeli drugą dawkę przyjmiemy wcześniej możemy nie uzyskać odpowiedzi immunologicznej, czyli mogą się nałożyć dwie szczepionki i wówczas nie wiadomo jaka będzie reakcja naszego organizmu. Stąd producent szczepionek zaleca przestrzegać odstępów, które określił – dodał Wojciech Przybylski.
Jerzy Staszczyk, pełnomocnik wojewody świętokrzyskiego ds. realizacji programu szczepień przypomina, że możliwości wcześniejszego zaszczepienia się niż w dniu podanym przez system rejestracji jest zależne od dostępności preparatu w danym punkcie.
– Jeżeli punkt ma zapas szczepionek, to wówczas bez problemu może pacjentom skrócić czas oczekiwania na podanie drugiej dawki. Natomiast punkt nie może użyć szczepionki, która jest przeznaczona jako pierwsza dawka dla innej osoby.
O wcześniejsze podanie preparatu mogą się ubiegać przede wszystkim pacjenci, którzy planują wyjazd do sanatorium, czy mają przejść zabieg leczniczy, mówi Jerzy Staszczyk.
Jak wyjaśnia, pacjent na własną rękę może również poszukać punktu, w którym jest zapas szczepionki, którą miał podaną w pierwszej dawce.
– Punkt, który chce zaszczepić pacjenta musi się skontaktować z punktem, w którym on pobrał pierwszą dawkę i przeprowadzić procedurę związaną z rejestracją. Chodzi tu o wiarygodność pacjenta i upewnienie się, jaką szczepionkę już otrzymał. Później punkt musi taką osobą wpisać do systemu, by mogła sobie wygenerować dokument potwierdzający zaszczepienie dwoma dawkami szczepionki – dodał Jerzy Staszczyk.
W Polsce w pełni zaszczepionych jest ponad 4,6 mln osób, a w sumie podano dotychczas 16 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19.
Przyspieszenie w szczepieniu dotyczy też ozdrowieńców, którzy dotychczas musieli czekać 90 dni od daty pozytywnego testu na COVID-19 do zarejestrowania się, a teraz muszą czekać tylko 30 dni od tej daty.