Dzień Mycia Samochodów. Mycie samochodu – męka czy przyjemność? Czy samochód świadczy o właścicielu?
Zapraszamy do udziału w audycji pod nr telefonu 41 200 20 20.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest środa, 19 maja, 139. dzień roku.
Do końca roku zostało 226 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 04:45
Zachód słońca w Kielcach: 20:24
Dzień trwa 15 godzin i 38 minut, jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 45 minut.
Imieniny obchodzą: Iwo, Iwona, Urban oraz Augustyn, Bernarda, Celestyn, Cyriaka, Dunstan, Iwon, Jan, Kryspin, Mikołaj, Pękosław, Pękosława, Piotr, Potencjana, Potencjanna, Pudencjana, Pudencjanna, Teofil
*****
Przysłowie na dziś:
„Kto sieje jęczmień na Urbana, będzie pił piwo z dzbana”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Dobrych Uczynków
Ogólnopolski Dzień Bliźniąt
Światowy Dzień Lekarza Rodzinnego
Światowy Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelit
Dzień Mycia Samochodów
*****
ŚRODA, 19 MAJA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1505 r. – ĆMIELÓW k/Ostrowca Św.: podczas sejmu w Radomiu król Aleksander Jagiellończyk nadał prawa miejskie dla Ćmielowa: „Jakub Szydłowiecki, podskarbi wielki koronny, za przywilejem Aleksandra Jagiellończyka w 1505 r. na miasto wyniósł. Potwierdził to Zygmunt I w 1512 r., i licznemi swobodami obdarzał; wkrótce zaś potem do dóbr opatowskich przyłączone, wspólne z niemi koleje i losy podzielało”,
1794 r. – INSUREKCJA KOŚCIUSZKOWSKA: Kościuszko wyruszył z Połańca w pościg za Denisowem. Polskie oddziały przez Chmielnik dotarły do Sieczkowa,
1809 r. – SANDOMIERZ: do miasta wkroczyli polscy żołnierze z armii Księstwa Warszawskiego,
*****
ŚRODA, 19 MAJA: W POLSCE
1880 r. – w 400. rocznicę śmierci prochy Jana Długosza zostały przeniesione do nowo powstałej Krypty Zasłużonych na Skałce w Krakowie.
1905 r. – w Warszawie zdemaskowany podczas przygotowań do zamachu na generał-gubernatora warszawskiego Konstantina Maksymowicza bojowiec PPS Tadeusz Dzierzbicki rzucił bombą w agentów Ochrany, zabijając dwóch z nich i siebie oraz ciężko raniąc trzeciego. Ponadto ranne zostały 24 osoby, w tym jedna ciężko.
1915 r. – I WOJNA ŚWIATOWA: wycofujące się wojska rosyjskie wysadziły most kolejowy i drogowy Most Lwowski na Wisłoku w Rzeszowie,
1939 r. – minister spraw wojskowych generał dywizji Wojska Polskiego Tadeusz Adam Kasprzycki podpisał w Paryżu tajny protokół Kasprzycki-Gamelin, w którym Francja zobowiązała się do niezwłocznej pomocy Polsce w przypadku agresji ze strony III Rzeszy.
1941 r. – II WOJNA ŚWIATOWA: pancernik „Bismarck” wypłynął z Gdyni w swój pierwszy rejs bojowy,
1983 r. – na warszawskich Powązkach został pochowany Grzegorz Przemyk.
*****
ŚRODA, 19 MAJA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
*****
# # #
Dzisiaj Sejm rozpocznie czterodniowe posiedzenie; posłowie mają zająć się sprawozdaniem komisji o rządowym projekcie noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Chodzi o projekt ws. opracowania i wdrażania map potrzeb zdrowotnych.
# # #
Rząd zajmie dziś m.in. projektem nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zakłada on umożliwienie udzielania pomocy w formie dotacji pszczelarzom i rolnikom, który ponieśli straty w 2020 r. m.in. z powodu suszy. Wsparcie ma być także przeznaczone dla rolników, których uprawy zostały zniszczone w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych w 2020 r.
# # #
Maturzyści dziś rano przystąpią do pisemnego egzaminu z informatyki. Po południu będą pisemne egzaminy z języka włoskiego: na poziomie rozszerzonym i na poziomie dwujęzycznym. Nie są to egzaminy obowiązkowe.
Chęć zdawania egzaminu maturalnego z informatyki zadeklarowało 3,4 proc. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Z kolei chęć zdawania egzaminu z języka włoskiego na poziomie rozszerzonym zadeklarował mniej niż jeden procent tegorocznych absolwentów. Razem z tegorocznymi absolwentami egzaminy zdawać będą też abiturienci ze starszych roczników.
Maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Nie ma w tym roku obowiązkowych egzaminów ustnych.