Popularny mlecz czyli mniszek lekarski jest utrapieniem posiadaczy trawników, a jednocześnie jego sok działa zbawiennie na wątrobę.
Współczesna medycyna zna metody leczenia nawet najpoważniejszych chorób. Koncerny farmaceutyczne nieustannie pracują nad nowymi, skuteczniejszymi i bezpieczniejszymi medykamentami. Jednak coraz więcej osób zwraca się w stronę natury i szuka ziołowych środków na wszelkie dolegliwości. Coraz częściej wracamy do starych, sprawdzonych metod, stosowanych przez naszych przodków. Zioła otaczały nas od zawsze, ale o ich leczniczych właściwościach na jakiś czas zapomnieliśmy. Teraz zaczęły wracać.
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, czy używają Państwo ziół, czy zbierają je Państwo samodzielnie?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest wtorek, 18 maja, 138. dzień roku.
Do końca roku zostało 227 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 04:47
Zachód słońca w Kielcach: 20:22
Dzień trwa 15 godzin i 35 minut, jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 48 minut.
Imieniny obchodzą: Aleksandra, Eryk, Feliks oraz Eryka, Eufrazja, Faina, Jan, Julita, Klaudia, Liberiusz, Matrona, Myślibor, Sandra, Teodot
*****
Przysłowie na dziś:
„Grzmot w maju nie szkodzi, sad dobrze obrodzi”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Mostowca
Międzynarodowy Dzień Muzeów
*****
WTOREK, 18 MAJA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1794 r. – POŁANIEC: w obliczu nadciągających polskich oddziałów (Insurekcja Kościuszkowska), Denisow odstępuje od oblężenia Połańca bronionego przez Dywizję Kościuszki,
1809 r. – SANDOMIERZ: w nocy z 17 na 18 maja nastąpił szturm na Bramę Opatowską. Sandomierza broniło 4 000 Austriaków pod dowództwem generała Egermana. Przed wspomnianą Bramą Opatowską obrońcy usypali szańce. Siły Sokolnickiego liczyły ok. 6,5 tys.
Szaniec przedmostowy zdobył po północy oddział Różnieckiego, zdobywając 6 armat i tracąc tylko ok. 50 ludzi. Z 1 500 Austriaków broniących tej pozycji, tylko 500 zdołało uciec do miasta, reszta została zabita lub ranna albo dostała się do niewoli. Bramę Opatowską szturmował 12 pułk piechoty z kompanią grenadierów pod dowództwem podpułkownika Marcelego Lubomirskiego. Książę jako pierwszy wdarł się na szaniec okopów i tam został śmiertelnie postrzelony przez Austriaków.
Sokolnicki przemówił do żołnierzy 6. pułku: „Dwunastemu się nie powiodło, może wam się uda”. Bramę Opatowską, opanowano i jeszcze tej nocy generał Egerman skapitulował, wojsko austriackie wyszło w stronę Krakowa. Warto wspomnieć, że ok. 800 Polaków z pochodzących z Galicji przystąpiło do wojska polskiego.
1929 r. – WIERZBNIK (dziś Starachowice): Wielki pożar, niszczy walcotokarnię oraz magazyn huty,
1939 r. – KIELCE: otwarto Stadion Miejski w Kielcach,
1944 r. – II WOJNA ŚWIATOWA: placówka zrzutowa „Pomidor” z Obwodu Sandomierz przyjęła w nocy z 18 na 19 maja zrzut lotniczy. Przyjęto. 4 km, 39 pm, 2 piaty, 19 pistoletów, 138 granatów ręcznych, 50 granatów przeciwpancernych, 1 radiostację, 1 odbiornik, 100 kg plastiku i jedną paczkę mundurową.
WTOREK, 18 MAJA: W POLSCE
1792 r. – wybuchła wojna polsko-rosyjska, zwana wojną w obronie Konstytucji 3 Maja.,
1831 r. – Powstanie listopadowe: Sejm wykluczył ze swego grona posłów, którzy nie podpisali uchwały o detronizacji Mikołaja I Romanowa,
1920 r. – w Wadowicach w rodzinie oficera Wojska Polskiego por. Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich, urodził się Karol Józef Wojtyła (od 16 października 1978 r. Ojciec św. Jan Paweł II, kanonizowany 27 kwietnia 2014 r.),
1935 r. – w Krakowie zakończyły się uroczystości pogrzebowe marszałka Józefa Piłsudskiego,
1944 r. – żołnierze II Korpusu PSZ pod dowództwem gen. Władysława Andersa, po tygodniowych walkach z doborowymi oddziałami niemieckimi, zdobyli Linię Gustawa i klasztor na Monte Cassino, otwierając tym samym aliantom drogę na Rzym. W czasie walk zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych,
1974 r. – ukończono budowę najwyższego na świecie (646,38 m) masztu radiowego w Konstantynowie koło Płocka.
WTOREK, 18 MAJA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
*****
Premier Mateusz Morawiecki w ramach promowania Polskiego Ładu będzie dziś kontynuował objazd województwa podkarpackiego; odwiedzi też województwo małopolskie. W Rzeszowie premier ma spotkać się z przedstawicielami biznesu, odwiedzić Zamek Lubomirskich, a w Jasionce weźmie udział w wydarzeniu „Dolina Wodorowa”.
*****
Prezydencka Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich zajmie się dziś problemem zadłużenia gospodarstw rolnych oraz ocena funkcjonowania ustawy o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne.
*****
Maturzyści dziś rano przystąpią do pisemnego egzaminu z fizyki. Po południu będą pisemne egzaminy z języka hiszpańskiego: na poziomie rozszerzonym i na poziomie dwujęzycznym. Nie są to egzaminy obowiązkowe.