Muzeum Historii Polski, wspólnie z Muzeum Wsi Kieleckiej organizuje w Skansenie Etnograficznym w Tokarni wystawę plenerową zatytułowaną „Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze”. Jej sercem, oprócz historii pokazanej na planszach jest pawilon multimendialny z różnego rodzaju monitorami i filmami.
Ekspozycja pokazuje niezwykłą epopeję żołnierzy, którzy zaczynają swoją przygodę z wojną we wrześniu 1939 roku, a kończą ją w maju 1945 roku. Wystawa opowiada o niezwykłym człowieku, jakim był generał Maczek – filozof, człowiek wykształcony, ale także żołnierz. Dowodzona przez niego I Dywizja Pancerna przeszła szlak bojowy przez Francję, Belgię, Holandię i Niemcy. Brała także udział lądowaniu sił alianckich w Normandii.
Wojciech Kalwat z Muzeum Historii Polski zwraca uwagę, że po wojnie generał Stanisław Maczek nie wrócił do ojczyzny. Władza komunistyczna odebrała mu obywatelstwo. Zamiast orderów i zaszczytów musiał zacząć nowe życie. Zaczyna je w niezwykle trudnej sytuacji, w powojennej Anglii, gdzie musiał zadbać o utrzymanie rodziny.
– Tak naprawdę nie ma z czego żyć. Musi zacząć pracować. Jako już doświadczony, bardzo dojrzały mężczyzna z dziećmi i z żoną na utrzymaniu nie boi się pracować w sklepie, pracuje jako barman czy stróż na stadionie piłkarskim. To jest opowieść o człowieku, który do końca zachował godność oficera i Polaka – podkreśla historyk.
Wystawa pokazuje też życie zwykłych ludzi, jakimi byli żołnierze generała Maczka. Znajdzie się też wątek świętokrzyski – dodaje Wojciech Kalwat. Jest nim osoba Mariana Walentynowicza, autora ilustracji do Przygód Koziołka Matołka.
– Tenże Walentynowicz, twórca Koziołka Matołka, walczy u generała Maczka i jest korespondentem wojennym – wyjaśnia.
Wystawa „Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze” zostanie otwarta 20 maja. Będzie ją można oglądać do 27 czerwca.