Prawie 100 opowiadań wypłynęło na konkurs pod hasłem „Tak widzę świat, tak go czuję rok później”. Każdą z prac przeczytała komisja konkursowa, wskazując zwycięzcę oraz autorów wyróżnionych historii. Wyniki zostaną ogłoszone 31 maja.
To druga odsłona konkursu, którego organizatorami są wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz oraz Radio Kielce.
Wojewoda wyjaśnił, że pomysł na konkurs podyktowała sytuacja.
– Jest to na tyle istotne, żeby się wypowiedzieć, wyrzucić pewne rzeczy z siebie, uporządkować, a taka literacka forma w tym pomaga. Doskonale zdaję sobie sprawę, że są osoby z różnych powodów zamknięte w czterech ścianach, zamknięte w swoich myślach, i danie im takiej przestrzeni na podzielenie się swoimi przeżyciami, emocjami jest ważne – podkreśla.
Na tegoroczną edycję konkursu napłynęło prawe 100 prac. Najmłodszy uczestnik miał 12 lat, najstarszy prawie 90. Dominowały osoby pochodzące z naszego regionu, ale pisali do nas także ludzie z okolic Poznania, Warszawy, czy Łodzi.
Nad każdą z prac pochyliło się jury, w którym zasiedli: prof. Małgorzata Krzysztofik z Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Stanisław Nyczaj – poeta, krytyk literacki, prezes Związku Literatów Polskich w Kielcach oraz Dorota Klusek z Radia Kielce.
– Przede wszystkim jestem bardzo szczęśliwa, że mogłam przeczytać te opowiadania – powiedziała profesor Małgorzata Krzysztofik.
– Jest w nich zawarte wiele doświadczeń ludzkich i są to doświadczenia osób na różnych etapach życia: począwszy od dziecka w szkole, które zmaga się na przykład z problemem e-learningu, ale jest też nastolatek, ludzie dorośli i starsi. Bardzo się cieszę, że mogłam być współuczestnikiem przeżyć tych ludzi – przyznała.
Profesor oceniła, że poziom tegorocznych prac był wyższy niż tych nadesłanych przed rokiem.
– Te opowiadania mają bardzo dużą wartość literacką i jestem wzruszona takimi osobami, które w żaden sposób zawodowo nie są związane z humanistyką, a próbują pisać i mało tego, bardzo dobrze im to wychodzi. Okazuje się, że osoby, które na co dzień zajmują się zupełnie innymi dziedzinami, potrafią napisać piękny tekst – stwierdziła.
Z tą opinią zgodny był Stanisław Nyczaj. Przyznał, że jest podbudowany lekturą konkursowych opowiadań.
– Nie spodziewaliśmy się po pierwszej edycji, że ta druga będzie takim skokiem wzwyż. Utwory są rozmaite, ponieważ czytelnicy sięgnęli po bardzo różnorodne formy, żeby przedstawić temat pandemii. Pokazali go poważnie, z całym tragizmem, ale z drugiej strony lekko, z humorem, gwarą. Ale wszystko ma swój sens i staramy się wyciągnąć wniosek, po co te opowiadania zostały napisane. Po ich przeczytaniu, każdemu czytelnikowi coś zostanie.
Jury wskazało jedną zwycięską prace i wyróżnienia. Nazwiska ich autorów ogłosimy 31 maja. Tego dnia podamy też szczegóły dotyczące gali, na której nastąpi wręczenie nagród. Na zwycięzcę czeka nagroda główna w wysokości 5 tys. złotych i „Złotego pióra Wojewody Świętokrzyskiego”.