Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła chce dofinansować Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
Ryszard Gliwiński, prezes funduszu poinformował, że od dziś można składać wnioski o nisko oprocentowaną pożyczkę, którą dodatkowo fundusz może w jednej czwartej umorzyć.
– Jest to pożyczka na 100 procent kosztów kwalifikowanych, czyli możemy zacząć inwestycje nie posiadając jeszcze środków. Grono podmiotów, które mogą starać się o pożyczkę jest bardzo szerokie, skupiamy się na przedsiębiorcach, samorządach, spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych – powiedział Ryszard Gliwiński.
Jak dodał, oprocentowanie pożyczki to 2,5 procent rocznie.
Dziś w siedzibie funduszu w Kielcach odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczyli między innymi parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości.
Andrzej Kryj, poseł PiS podkreślał, że „OZE Świętokrzyskie” to program pilotażowy.
– Dzięki dofinansowaniu na przykład paneli fotowoltaicznych uda się ograniczyć emisja pyłów. Poza tym określone grupy odbiorców będą mogły produkować prąd na własne potrzeby – wyjaśniał parlamentarzysta.
Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że co prawda nasłonecznienie w naszym kraju nie jest idealne do produkcji energii elektrycznej za pomocą paneli fotowoltaicznych, ale odnawialne źródła energii stanowią przyszłość.
– Cały świat podąża w tym kierunku. Tylko poprzez to, że tego typu rozwiązania będą wprowadzane w sposób masowy możemy osiągnąć spodziewany efekt – podsumował Krzysztof Słoń.
Bartłomiej Dorywalski, poseł Zjednoczonej Prawicy podkreśla, że zmiana systemu produkcji energii w naszym kraju i regionie jest bardzo potrzebna.
– W naszym kraju 80 procent energii jest pozyskiwana ze źródeł nieodnawialnych. Musimy zmienić proporcje, przede wszystkim w trosce o środowisko, ale też ze względu na oszczędności dla firm, samorządów czy wspólnot mieszkaniowych – mówił poseł.
Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski nie ukrywał, że ma nadzieję, iż dzięki programowi OZE Świętokrzyskie uda się zmniejszyć emisję pyłów w stolicy regionu i innych miastach województwa.
– Zimą w Kielcach regularnie są problemy z oddychaniem z powodu smogu. Musimy się starać to zmienić – tłumaczył.
Na pilotaż programu „OZE Świętokrzyskie” przeznaczono 5 mln złotych. Wnioski można składać do 31 października.