Ponad 100 mln zł trafiło do świętokrzyskich szpitali od początku pandemii. Bogumiła Niziołek, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia w urzędzie marszałkowskim w Kielcach informuje, że pieniądze te zostały przeznaczone m.in. na zakup sprzętu do leczenia pacjentów chorych na COVID-19.
– Ze środków, które były przekazane do świętokrzyskich podmiotów leczniczych zakupiły one sprzęt, m.in. respiratory, czy koncentratory tlenu, a także środki ochrony osobistej. Uruchomione zostały też cztery laboratoria covidowe.
Profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii zwrócił uwagę na negatywny aspekt pandemii koronawirusa. Jak powiedział, z tego powodu tylko do ŚCO zgłosiło się o 25 proc. pacjentów mniej, niż w latach ubiegłych.
– Dla nas olbrzymim problemem jest obniżenie zgłaszalności do centrum onkologii, zarówno na badania diagnostyczne, jak i na leczenie, a także na badania profilaktyczne. Ta zmniejszona zgłaszalność już się przekłada na to, że pacjenci trafiają do nas z zaawansowanym nowotworem, w okresie jego przerzutów do innych narządów. Do tej pory nie spotykaliśmy się z takimi sytuacjami na tak dużą skalę – dodał profesor Stanisław Góźdź.
O tym, jak pandemia koronawirusa wpłynęła na działalność placówek medycznych dyskutują dyrektorzy szpitali i specjaliści z zakresu ochrony zdrowia podczas dwudniowej V Ogólnopolskiej konferencji „Ewidencja świadczeń zdrowotnych podstawą bezpieczeństwa prawno-finansowego placówki medycznej”, która trwa w Kielcach.