Kamery są w Polsce instalowane wszędzie, bez żadnego nadzoru. W Warszawie w systemie monitoringu działa ich już ponad 18 tys. Planuje się instalację kolejnych, uzasadniając to dobrem mieszkańców. Czy kamery dają poczucie bezpieczeństwa i powinny być wszędzie, czy ich wszechobecność i poczucie, że ktoś nas podgląda, irytuje?
Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest poniedziałek, 17 maja, 137. dzień roku.
Do końca roku zostało 228 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 04:48
Zachód słońca w Kielcach: 20:21
Dzień trwa 15 godzin i 33 minut, jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 50 minut.
Imieniny obchodzą: Sławomir, Weronika oraz Andrzej, Antonia, Bruno, Brunon, Chwalimir, Falimir, Herakliusz, Paschalis, Wiktor, Wilhelm, Wrocsława
*****
Przysłowie na dziś:
„Kiedy w maju wiatr z północy, ma się u nas zimno w nocy”
*****
Nietypowe święta:
Międzynarodowy Dzień Telefonów Zaufania dla Dzieci
Międzynarodowy Dzień Telekomunikacji
Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego
Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii
Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego
Światowy Dzień Pieczenia
*****
PONIEDZIAŁEK, 17 MAJA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1794 r. – INSUREKCJA KOŚCIUSZKOWSKA: dowódca Polskiego korpusu Grochowski przedostał się na drugi brzeg Wisły po zmyleniu Rosjan i rozpoczął marsz na Opatów i Staszów.
1809 r. – SANDOMIERZ: ofensywa wojsk księcia Józefa Poniatowskiego dotarła pod Sandomierz. W nocy z 16 na 17 maja dowodzący akcją mającą na celu zdobycie Sandomierza generał Sokolnicki rozkazał pułkownikowi Sierawskiemu wraz z jednym batalionem przeprawić się o milę za Sandomierzem. Sam z 12 pułkiem piechoty, szwadronem jazdy i 2 działami polowymi przeprawił się pod Zawichostem.
1935 r. – KIELCE: trumna z ciałem Józefa Piłsudskiego dotarła specjalnym pociągiem do Kielcach. Około 40 tys. kielczan żegna trumnę z ciałem Józefa Piłsudskiego na dworcu kolejowym.
PONIEDZIAŁEK, 17 MAJA: W POLSCE
1828 r. – hrabina Anna Jadwiga Sapieżyna sprzedała dobra szydłowieckie (miasto, 22 wsie i folwarki) Skarbowi Królestwa Polskiego.
1918 r. – w Paryżu zginął tragicznie w nurtach Sekwany Bronisław Piłsudski (ur. 2 listopada 1866 r.), starszy brat Marszałka Piłsudskiego, jeden z najwybitniejszych etnografów światowej sławy, badacz kultury ludu Ajnów.
1920 r. – wojna polsko-bolszewicka: Wódz Naczelny Józef Piłsudski wydał dyrektywę o utworzeniu Frontu Północnego.
1935 r. – w Warszawie w Katedrze św. Jana i na Polu Mokotowskim odbyły się uroczystości pogrzebowe Marszałka Józefa Piłsudskiego.
PONIEDZIAŁEK, 17 MAJA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
09:00 – konferencja międzynarodowa pt. „Rozwiązania prorodzinne w czasach powszechnej cyfryzacji” organizowana przez Projekt PL z udziałem m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg oraz wiceminister, pełnomocnik Rządu do Spraw Polityki Demograficznej Barbary Sochy.
10:00 – briefing prasowy online dotyczący współpracy PKP Intercity z Chmurą Krajową z udziałem przedstawicieli: Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Infrastruktury, PKP Intercity oraz Operatora Chmury Krajowej.
11:00 – 21. Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie ALBERTIANA z udziałem wiceministra, Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych Pawła Wdówika