Przedmioty odkryte wczoraj w jamie grobowej mogą pomóc w identyfikacji odnalezionych dwóch szczątek ludzkich. Sygnet wskazuje, że jeden z odnalezionych mógł być mieszkańcem kresów północno-wschodnich, a w odnalezionej fiolce może być kartka z jego nazwiskiem bądź pseudonimem.
– Podczas prac sondażowych udało nam się odnaleźć szczątki dwóch osób. Spodziewamy się, że mogą to być partyzanci, żołnierze Armii Krajowej 25. pułku piechoty, którzy zginęli w walce z Niemcami 27 października 1944 roku – informuje prezes Fundacji „Niezłomni” Wojciech Łuczak.
Przy szczątkach odnaleziono kilkanaście cennych przedmiotów. Wojciech Łuczak zwraca uwagę, że znalezione przedmioty mogą pomóc w identyfikacji szczątków. To m.in. kilkanaście różnej wielkości guzików wojskowych, ale również fiolka z kartką.
– Jest to tzw. kartka grobowa, którą wkładano do grobu poległemu żołnierzowi. Był to swego rodzaju nieśmiertelnik z informacją o jego tożsamości. Po odczytaniu kartki być może otrzymamy odpowiedź dotyczącą tożsamości osoby pochowanej – wyjaśnia.
Wojciech Łuczak dodaje, że przy jednym z poległych udało się również odnaleźć sygnet i obrączkę.
– Na sygnecie znajduje się wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej. Obrączka niestety nie zawiera grawerunku z datą, czy choćby inicjałami. Te przedmioty zostaną poddane specjalistycznej konserwacji. Być może dzięki temu uda się uzyskać więcej istotnych informacji na temat poległych – dodaje.
27 października 1944 roku w miejscowości Biały Ług miała miejsce zwycięska bitwa, którą stoczył z Niemcami 25. pułk piechoty AK pod dowództwem majora Rudolfa Majewskiego „Leśniaka”. Jeden z batalionów jednostki składał się z żołnierzy Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego AK oraz ułanów 27 Pułku Ułanów pod ogólnym dowództwem cichociemnego Adolfa Pilcha „Góra”-„Dolina”.
W walce zginęło łącznie 10 żołnierzy, większość z 25. pułku piechoty.
– Sprawdzamy różne okoliczności, które pozwolą zidentyfikować szczątki. Obejmują one kwerendę materiałów w archiwach oraz sprawdzenie pewnych hipotez w Żarnowie i Smardzewicach koło Tomaszowa Mazowieckiego – mówi Kamil Piątek z SRH „Jodła”.
– Najważniejsze będą jednak badania genetyczne dlatego prosimy o zgłaszanie się rodzin osób które poległy w walkach pod Białym Ługiem – dodaje.
Lista poległych:
W pracach prowadzonych przez fundację brali udział członkowie organizacji odwołujących się do tradycji 27 Pułku Ułanów (między innymi SRH „Jodła”), którzy przyjechali z terenu całego województwa oraz z Warszawy. W pracach wzięli także udział członkowie Stowarzyszenia Libera ResPublica z Końskich.
Na pamiątkę bitwy co roku odbywa się w Białym Ługu święto 27. Pułku Ułanów połączone z rekonstrukcją historyczną.