W Parku Etnograficznym w Tokarni odbył się bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym. W zmaganiach wzięło udział około dwustu zawodników. Uczestnicy wystartowali w samo południe.
Chętni mieli do wyboru dwie trasy. Pierwsza, o długości 7 km, przeznaczona była dla bardziej zaawansowanych biegaczy, którzy zmierzyli się z różnymi warunkami terenowymi, takimi jak las, zarośla, łąki, drogi utwardzone czy drogi piaszczyste.
Druga trasa była dystansem honorowym i odbywała się na odcinku 1963 metrów, który stanowił odwołanie do roku, w którym zginął ostatni poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak, ps. Lalek.
W zmaganiach wziął udział m.in. Łukasz Ziętal, który w ostatnim czasie intensywnie przygotowywał się do biegu. Uczestnik wybrał dłuższą trasę. – Do udziału namówił mnie kolega, który startuje ze mną. Robimy to ze względu na pamięć o żołnierzach – zaznacza.
Kolega pana Łukasza, Marcin Matałowski dodaje, że interesuje się sportem, dlatego nie wahał się, gdy zobaczył informację o biegu. – Wydaje mi się, że nie powinienem mieć problemów z pokonaniem trasy, chociaż ukształtowanie terenu nie jest idealne. Na pewno trzeba się będzie trochę postarać – zaznacza.
W biegu wzięła udział także Mira Wójcicka z mężem Piotrem. – Bierzemy udział we wszystkich biegach patriotycznych. Jest to poniekąd nasz obowiązek jako Polaków. Musimy szanować naszą historię. Nie wyobrażamy sobie nie pobiec w biało-czerwonych barwach. W przyszłości będziemy biegać także z naszym wnukiem. Na razie ma miesiąc, ale jak tylko podrośnie będzie biegał z dziadkami – zaznacza.
Dr Krzysztof Karbownik z Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wsi Kieleckiej dodaje, że miejsce jest idealne do tego typu aktywności. – To 65 hektarów zieleni, zabytków i różnorodnego terenu – zaznacza.
Najmłodszy uczestnik miał 5 lat a najstarszy 69. Do Tokarni przyjechały osoby z całego województwa świętokrzyskiego. Nie zabrakło także osób spoza regionu.
Bieg Tropem Wilczym w Parku Etnograficznym w Tokarni odbywa się z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wsi Kieleckiej, przy współpracy z Muzeum Wsi Kieleckiej. Głównym pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Fundacja Wolność i Demokracja.