Złocisty piasek, drewniane molo, park rozrywki, baseny geotermalne, kanał kajakowy i multimedialne muzeum. „Świętokrzyska Ibiza”, jak popularnie nazywany jest zbiornik wodny w Sielpi, już niedługo zacznie swoje drugie życie.
Tego lata wielu Polaków, z powodu epidemii koronawirusa, zapewne nie zdecyduje się na zagraniczne wojaże. Zbiornik wodny w Sielpi może więc czekać prawdziwe oblężenie miłośników słonecznych i wodnych kąpieli. Tak było już w minionym sezonie, gdy każdego ciepłego dnia plaża i kąpielisko pękały w szwach. Z roku na rok „Świętokrzyska Ibiza” kusi turystów nie tylko otoczonym lasami zalewem, ale także szeregiem nowych atrakcji rozsianych wzdłuż brzegu zbiornika.
Złote Piaski
13.05.2021. Sielpia. Rewitalizacja zbiornika w Sielpi zakończy się w przyszłym roku. Zalew został już pogłębiony, dzięki czemu powiększył się o niemal 27 hektarów / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce
Oficjalnie sezon nad zalewem w Sielpi rozpoczyna się 1 lipca. Tego dnia na plaży pojawiają się ratownicy. Jednak już pierwsze ciepłe, wiosenne dni pokazały, że Sielpia jest celem wielu z nas.
Pierwsze kąpiele słoneczne turyści mają już za sobą. Na kąpiele wodne trzeba jednak poczekać. Wciąż trwają bowiem prace związane z rewitalizacją zbiornika w Sielpi. Zalew został już pogłębiony. Dzięki temu „odzyskano” niemal 27 hektarów zbiornika, który przez lata – z powodu nanoszenia przez rzekę osadów i zanieczyszczeń – stawał się coraz płytszy, a ponadto stopniowo zarastał roślinnością. W tym roku usunięto torf, który zalegał w części kąpieliska. Zamiast niego jest złocisty piasek. Prace wciąż trwają. Na początku czerwca zbiornik ma się już jednak wypełniać wodą. Zanim to nastąpi, piaszczyste dno zalewu ma zostać wyrównane, dzięki czemu woda w Sielpi będzie wyjątkowo czysta.
13.05.2021. Sielpia. Na początku czerwca zbiornik w Sielpi ma się wypełniać wodą. Wcześniej piaszczyste dno zalewu zostanie wyrównane / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce
Zakres prac w „Świętokrzyskiej Ibizie” jest imponujący, ale i kosztowny. Modernizacja zalewu pochłonie 30 mln zł. Kolejne rachunki – za budowę ulic Dorzecznej, Spółdzielczej i Jarzębinowej – opiewają na 2,5 mln zł. Miliony wydają także przedsiębiorcy. A wszystko po to, aby turyści w Sielpi mieli namiastkę bułgarskich Złotych Piasków, węgierskiego Balatonu, czy molo w Sopocie.
Nowe molo
W ubiegłym roku wokół zbiornika w Sielpi wybudowano drewniane kładki, które łączą się ze żwirowymi ścieżkami pieszo-rowerowymi. Przy odnowionym krzyżu z czasów powstania styczniowego stworzono natomiast punkt widokowy. Budowa jednego z najciekawszych miejsc dopiero się jednak rozpoczęła – po drewnianym molo, osadzonym na palach, turyści będą mogli spacerować w przyszłym roku.
13.05.2021. Sielpia. Drewnianym molo, osadzonym na palach, turyści będą mogli spacerować w przyszłym roku. Nowa konstrukcja, o długości prawie 100 metrów, będzie zaczynać się na obecnej, ziemnej grobli. Budowa już się rozpoczęła / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce
Wznoszący się nad wodą deptak ma mieć prawie 100 metrów długości. Nowa konstrukcja będzie zaczynać się na obecnej, ziemnej grobli. Na jej końcu molo ma się powoli wznosić, aby w najwyższym punkcie znaleźć się pięć metrów nad taflą wody. Pierwsza faza przygotowania do budowy już się zakończyła. Z istniejącej grobli wycięto drzewa i krzewy.
– Molo umożliwi swobodny przepływ wody z rzeki do zalewu, dzięki czemu jakość wody w kąpielisku będzie zdecydowanie lepsza – tłumaczy Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.
Pomost na stalowych palach zostanie pokryty deskami z drewna modrzewiowego. Pod konstrukcją uniesioną nad wodą możliwe będzie pływanie łodziami, kajakami i rowerami wodnymi.
13.05.2021. Sielpia. W ubiegłym roku wokół zbiornika w Sielpi wybudowano drewniane kładki, które łączą się ze żwirowymi ścieżkami pieszo-rowerowymi / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce
Słoneczny patrol
Kolejną nowością, ale już tego sezonu, będzie patrol wodny. Dzięki niemu wypoczywający będą mogli czuć się bezpiecznie niczym plażowicze w amerykańskim serialu „Słoneczny patrol”. Plaży mają strzec ratownicy, a funkcjonariusze patrolować wody zalewu z pokładu motorówki. Policja kupiła już terenowy samochód, który pozwala na transport łodzi. Wkrótce koneccy funkcjonariusze mają wzbogacić się o motorówkę, którą będą patrolować akwen.
– Chcemy zwiększyć bezpieczeństwo osób korzystających z zalewu – mówi Krzysztof Obratański. – W Sielpi policja najczęściej interweniuje w przypadkach korzystania z zalewu w stanie nietrzeźwości lub spożywania alkoholu na wodzie. To bardzo niebezpieczne zachowania. Zakup motorówki dopiero teraz ma sens, ponieważ wcześniej wykorzystanie tego typu sprzętu pływającego nie było możliwe z powodu mielizn – dodaje burmistrz.
13.05.2021. Sielpia. Pomiędzy brzegiem zalewu i wyspą wybudowany zostanie pomost. Prace mają się rozpocząć po zakończeniu sezonu letniego / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce
Ułatwienia dla kierowców
Nowe atrakcje i ułatwienia nad piaszczystą plażą to jednak nie wszystko. Naprzeciwko zalewu, po drugiej stronie drogi wojewódzkiej nr 728, powstała bowiem nowa ulica – Jarzębinowa. To ważny trakt dla kierowców, ale także atrakcyjna trasa dla rolkarzy i rowerzystów. Przed rozpoczęciem sezonu oddana do użytku zostanie ulica Dorzeczna, która umożliwi dotarcie samochodem do rzeki Czarnej oraz łatwiejszy dojazd do ośrodków wypoczynkowych i domków letniskowych. Powstać mają także nowe miejsca parkingowe.
To jednak nie koniec inwestycji, których rozmach – patrząc na ponad pół wieku funkcjonowania turystyki w Sielpi – robi wrażenie. 100 metrów od plaży powstało osiedle luksusowych domków letniskowych. Mają przeszklone sufity, elektryczne kominki i – oczywiście – tarasy z widokiem na zalew. Po raz pierwszy turyści będą mogli w nich zamieszkać w zbliżającym się sezonie turystycznym.
Poza zaangażowaniem gminy Końskie w nadanie Sielpi nowego wizerunku lokalni przedsiębiorcy starają się ściągnąć turystów kolejnymi atrakcjami. W tym roku będzie można skorzystać z pływających placów zabaw na wodzie. Dostępne będzie również kino 9D, będzie można pojeździć na koniach huculskich, popływać rowerami wodnymi i kajakami oraz zabawić się w wesołym miasteczku.
Po sezonie znów wyjmą „korek”
13.05.2021. Sielpia. Rewitalizacja zbiornika w Sielpi zakończy się w 2022 roku. Po sezonie turystycznym woda z zalewu zostanie ponownie spuszczona / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce
Prace związane z rewitalizacją zbiornika w Sielpi są rozłożone na kilka lat. Rozpoczęte w 2018 roku zakończyć mają się w przyszłym roku. Dlatego po sezonie turystycznym woda z zalewu zostanie ponownie spuszczona. To konieczne, aby zakończyć budowę mola, wybudować wyspę i dokończyć ścieżkę pieszo-rowerową dookoła całego zbiornika. Kolejne prace mają umożliwić przejście pomostem pomiędzy brzegiem zalewu i wyspą. W planach jest także budowa wieży widokowej, która ma się znajdować na wschodzie zbiornika.
13.05.2021. Sielpia. W ubiegłym roku wokół zbiornika w Sielpi wybudowano drewniane kładki, które łączą się ze żwirowymi ścieżkami pieszo-rowerowymi / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce
Na południowym krańcu zbiornika w Sielpi, na 14-hektarowej, leśnej działce, ma natomiast powstać tematyczny park rozrywki. Gmina Smyków zleciła już wykonanie koncepcji parku firmie, która zaprojektowała Majaland w Kownatach i Mandorię nieopodal Łodzi.
– Mają zostać przygotowane dwie koncepcje parku rozrywki. Po zebraniu niezbędnych informacji biznesowych zaczniemy poszukiwania inwestorów, którzy zrealizują wybrany projekt. Przewiduję, że park powstanie w ciągu kilku lat – mówi Jarosław Pawelec, wójt gminy Smyków.
13.05.2021. Sielpia. Na wschodzie zbiornika ma powstać wieża widokowa. Na południowym krańcu zbiornika w Sielpi ma być natomiast tematyczny park rozrywki. W planach jest także budowa basenów geotermalnych / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce
Na terenie gminy Smyków, także na południu zalewu, mają zostać wybudowane baseny geotermalne.
– Podobnie jak w przypadku parku rozrywki, również jesteśmy na etapie tworzenia koncepcji. Po jej przygotowaniu poszukamy przedsiębiorców gotowych zainwestować w budowę ciepłych basenów przy Sielpi, w otoczeniu sosnowego lasu – dodaje Jarosław Pawelec.
Multimedialne muzeum
Sielpia ma się jednak rozwijać nie tylko w zakresie rekreacji. W planach jest bowiem budowa multimedialnego, interaktywnego muzeum, które przy wykorzystaniu modeli maszyn i nowoczesnych technik audiowizualnych pozwoli zobaczyć jak rozwijała się technika. W muzeum – wzorowanym na warszawskim Centrum Nauki Kopernik – przedstawiona zostanie historia od prostych narzędzi, których używał człowiek w neolicie, do czasów rewolucji przemysłowej. Poznać będzie można również prawa fizyki, dynamiki czy hydrotechniki.
Multimedialne muzeum ma się mieścić w jednym z budynków Muzeum Zagłębia Staropolskiego. To jedno ze strategicznych zadań, jakie samorząd Końskich wyznaczył sobie na najbliższe lata.
13.05.2021. Sielpia. „Świętokrzyska Ibiza” ma się rozwijać nie tylko w zakresie rekreacji. W planach jest budowa multimedialnego, interaktywnego muzeum wzorowanego na warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Ma się ono mieścić w jednym z budynków Muzeum Zagłębia Staropolskiego (na zdjęciu) / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce
Kolejną inwestycją w muzeum będzie rewitalizacja podziemnego kanału, który w XIX wieku doprowadzał wodę do zakładu i napędzał maszyny. Kanał do 2015 roku wykorzystywany był jako miejsce do spływu kajakowego, ale obecnie wymaga gruntownego remontu. Jak wspomina Magdalena Weber, przewodniczka świętokrzyska, która miała możliwość spływu kanałem, była to duża atrakcja.
– Woda wydostaje się z zakładu zasklepionym fragmentem kanału. W jego wnętrzu zaczęły zachodzić procesy krasowe i można podziwiać „sople” zwisające ze stropu – mówi.
Kanał ma cztery kilometry długość. Wiedzie rzeką Czarną z Sielpi do Rudy Malenieckiej.
13.05.2021. Sielpia. W planach jest rewitalizacja kanału, który w XIX wieku doprowadzał wodę do zakładu i napędzał maszyny. Kanał, w części podziemny, do 2015 roku wykorzystywany był jako miejsce do spływu kajakowego. Wymaga jednak gruntownego remontu / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce
Zalew w Sielpi
Powstał na początku lat 60-tych XX wieku. Uroczystego otwarcia dokonał 24 czerwca 1962 roku, osławiony walką z podziemiem antykomunistycznym, wiceminister spraw wewnętrznych Mieczysław Moczar. Pełniący funkcję rekreacyjną sztuczny zbiornik ma powierzchnię 57 hektarów. Obecnie Sielpia jest największym ośrodkiem wczasowym w regionie świętokrzyskim. W sezonie letnim dysponuje bazą noclegową dla ponad 5 tysięcy turystów. Do dyspozycji turystów jest ponad 50 sklepów, obiektów gastronomicznych i punktów handlowych.
Muzeum Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego
W bezpośrednim sąsiedztwie zalewu w Sielpi znajduje się zabytkowy zespół walcowni i pudlingarni z lat 1835-1841 – obecnie Muzeum Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego. Dawny zakład napędzany był olbrzymim kołem wodnym (9 metrów średnicy) projektu Filipa Girarda. W 1843 roku w zakładzie pojawiła się pierwsza w Królestwie Polskim turbina wodna. Zakład zamknięto w 1921 roku, ale jeszcze przed II wojną światową został przeznaczony na cele muzealne. W czasie wojny większość oryginalnego wyposażenia zakładu została rozkradziona i przetopiona przez okupanta. Zachowany jednak został cały układ napędowy walcowni. Muzeum reaktywowano w 1962 roku, eksponaty przeniesiono z terenu Zagłębia Staropolskiego, głównie z Białogonu. Tego lata, w związku z pracami remontowymi, muzeum nie będzie dostępne dla turystów.