W Gorzkowie w gminie Kazimierza Wielka na placu przy dziennym domu seniora powstaje Ogród Biblijny.
To pierwszy tego typu obiekt w województwie świętokrzyskim. Tworzony jest przez podopiecznych placówki, wolontariuszy i ludzi dobrej woli.
– Miejsce to pięknieje z dnia na dzień. Zachwyca feerią wiosennych barw – mówi pomysłodawczyni Agnieszka Kula-Kielian, kierownik placówki Caritas w Gorzkowie.
Ogród składa się z pięciu kwater rozlokowanych na powierzchni 16 arów. Pierwszym elementem jest 14-ramienna gwiazda zwiastująca narodzenie Chrystusa, którą tworzą krzewy bukszpanu. Następnym przystankiem jest Golgota.
– Stoją już dwie figury: Jana i Maryi. Brakuje nam jeszcze najważniejszej figury Jezusa na krzyżu. Rzeźbiarz obiecał wykonać i zamontować ten monument jeszcze przed wakacjami. Golgotę okalają posadzone jesienią, czerwone róże płożące oraz oliwniki – mówi Agnieszka Kula-Kielian.
W trzeciej kwaterze został już wykonany fundament pod grób Jezusa. Obok ma także stanąć figura Jezusa Zmartwychwstałego, której fundatorem jest ksiądz Janusz Mularz. Kwitną także tulipany, które tworzą znak IHS.
Kolejna kwatera została zatytułowana „Zesłanie ducha świętego”.
– A w niej rzeźba gołębicy, bukszpan tworzący znak ryby – symbol chrześcijan oraz siedem kamieni, na których wyryto napisy siedmiu darów Ducha Świętego a obok siedem lilii.
– W ostatniej piątej kwaterze w przyszłości będą nasadzenia bukszpanu tworzące litery alfa i omega. Dziś te znaki tworzą tulipany – dodaje.
Wzdłuż alejek zasadzone są róże, odmiana nazwana imieniem i na część Jana Pawła II. Powstała też menora z bukszpanu. Ponadto posadzone zostały berberysy oraz zboże.
Rośliny w ogrodzie już posiadają edukacyjne tabliczki z nazwami, a przy roślinach umieszczono cytaty z fragmentami Pisma Świętego, w których zostały one wymienione.
Pomysł założenia ogrodu na terenie placówki Dzienny Dom „Senior +” w Gorzkowie pojawił się ponad 2 lata temu. Przypomnijmy, że to drugi ogród biblijny w diecezji, pierwszy powstał w Proszowicach przy placówce Caritas. Projektantką ogrodu jest dr hab. inż. Zofia Włodarczyk z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.