Kobiety w wieku aktywności zawodowej, u których zdiagnozowano raka piersi i oczekują na zabieg chirurgiczny mogą skorzystać z programu, który przeciwdziałać niepożądanym skutkom leczenia i doprowadzić do poprawy wydolności i sprawności organizmu.
Anna Opuchlik, kierownik Zakładu Rehabilitacji w Świętokrzyskim Centrum Onkologii informuje, że kobiety podejmujące leczenie powinny zarejestrować się kilka dni przed operacją, by przejść kwalifikację do udziału w programie.
Jak dodaje Anna Opuchlik, czas trwania rehabilitacji zależy od rodzaju operacji, wykonanej u pacjentki.
– Kobiety, u których zostanie usunięty tylko jeden węzeł chłonny z rejonu dołu pachowego przechodzą rehabilitację od 5 do 6 miesięcy, a pacjentki po usunięciu wszystkich węzłów chłonnych od 10 do 12 miesięcy. Przez podobny okres rehabilitowane są te pacjentki, u których wprowadzona zostanie późniejsza radioterapia, ponieważ u tych chorych jest wyższe ryzyko wystąpienia obrzęku limfatycznego – wyjaśnia Anna Opuchlik.
Jak dodaje, pacjentki, które wezmą udział w programie poddawane są wczesnej fizjoterapii zaraz po zabiegu chirurgicznym oraz są edukowane w zakresie samodzielnego wykonywania w domu ćwiczeń i zaleceń w pierwszym miesiącu po operacji.
– Po miesiącu od operacji pacjentki przychodzą na wizyty kontrolne do 3 specjalistów: fizjoterapeuty, psychologa i dietetyka. Wizyty te mają na celu ocenić stan wiedzy i umiejętności pacjentki. Podczas tej wizyty lekarze planują również dalsze postepowanie terapeutyczne – dodała Anna Opuchlik.
W okresie późniejszym dwa razy w tygodniu wykonywane są ćwiczenia ogólnousprawniające, a raz w tygodniu odbywają się warsztaty psychologiczne. „Ogólnopolski Program Profilaktyki Obrzęku Limfatycznego po leczeniu raka piersi” realizowany jest przez 5 ośrodków onkologicznych w Polsce. To Świętokrzyskie Centrum Onkologii, a także szpitale w Białymstoku, Gdańsku, Łodzi i Poznaniu.