Kiedyś z utęsknieniem czekało się na młode ziemniaki, fasolkę, rzodkiewkę, kapustę. Podobnie na truskawki, pomidory, czy świeże jabłka. Teraz przez cały rok możemy kupić niegdysiejsze nowalijki i owoce dostępne dzięki importowi z całego świata i uprawom szklarniowym w kraju.
Czy lepiej było czekać na rodzime gruntowe warzywa, czy lepiej jest teraz, gdy są one dostępne cały rok?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest czwartek, 13 maja, 133. dzień roku.
Do końca roku zostało 232 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 04:53
Zachód słońca w Kielcach: 20:15
Dzień trwa 15 godzin i 21 minut, jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 1 godzinę i 2 minuty.
Imieniny obchodzą: Maria, Roberta, Serwacy oraz Andrzej, Aaron, Ciechosław, Cieszmir, Dobiesława, Gerard, Gerarda, Gliceria, Jan, Magdalena, Mucjusz, Natalis, Piotr, Robert
*****
Przysłowie na dziś:
„Jak się rozsierdzi Serwacy, to wszystko zmrozi i przeinaczy”
*****
Nietypowe święta:
Międzynarodowy Dzień Hummusu
Światowy Dzień Furaha
*****
CZWARTEK, 13 MAJA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1794 r. – POŁANIEC: podczas Insurekcji Kościuszkowskiej, polskie wojska odparły rosyjski szturm na obóz w Połańcu,
1944 r. – ZAŁĘŻE: oddział partyzancki Obwodu Włoszczowa stoczył walkę z Niemcami pod wsią Załęże. Zginęło 3 Niemców. Zdobyto 3 karabiny, amunicję i oporządzenie.
*****
CZWARTEK, 13 MAJA: W POLSCE
1350 r. – w Łowiczu król Kazimierz III Wielki zawarł sojusz antykrzyżacki z królem Danii Waldemarem IV.
1498 r. – wojna polsko-turecka (1485–1503): wojska tureckie dotarły pod Lwów, paląc przedmieścia i biorąc w jasyr 20 tys. osób.
1733 r. – z terenu Polski widoczne było całkowite zaćmienie Słońca,
1831 r. – zwycięstwo wojsk powstańczych dowodzonych przez gen. Jana Umińskiego nad wojskami rosyjskimi feldmarszałka Iwana Dybicza w bitwie pod Jędrzejowem na Mazowszu.
1911 r. – we Lwowie Józef Piłsudski wygłosił odczyt dla członków Związku Strzeleckiego pt. Kryzys bojów, poświęcony analizie wojen burskich i wojny rosyjsko-japońskiej, stwierdzając m.in. W kryzysach, boju zwycięstwo dokonywa się w tajnikach duszy ludzkiej. Szala zwycięstwa rozstrzyga się w sercu, woli, charakterze i umiejętności trwania u człowieka. W kryzysie, technika ustępuje miejsca charakterowi.
1937 r. – w Brześciu nad Bugiem po zabójstwie polskiego policjanta dokonanym przez Żyda wybuchły zajścia antyżydowskie.
1940 r. – z Oflagu II B Arnswalde w Choszcznie uciekło kanałami centralnego ogrzewania przetrzymywanych przez Niemców 22 polskich oficerów. Schwytano 17 z nich, a 5 przedostało się do Warszawy.
1944 r. – 215 amerykańskich samolotów przeprowadziło nalot bombowy na Szczecin.
1969 r. – Ryszard Szurkowski wygrał swój pierwszy w karierze etap Wyścigu Pokoju (Warszawa-Łódź).
1981 r. – na Pl. Świętego Piotra w Rzymie Turek Ali Agca dokonał nieudanego zamachu na życie Ojca św. Jana Pawła II.
2017 r. – w Warszawie odsłonięto pomnik Witolda Pileckiego
*****
CZWARTEK, 13 MAJA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
# # #
Dziś Senat podejmie decyzję w sprawie kandydatury Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. W kwietniu, kandydat PiS, poseł Barłomiej Wróblewski zyskał poparcie większości sejmowej. Aby mógł objąć to stanowisko musi teraz uzyskać akceptację większości Senatu.
# # #
Dziś po południu zbierze się kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości, które ma podjąć decyzję ws. terminu prezentacji Nowego Ładu, czyli nowego społeczno-gospodarczego programu ugrupowania. Według wcześniejszych informacji uzyskanych przez PAP, konwencja programowa partii, na której zostanie zaprezentowany Nowy Ład, odbędzie się najwcześniej 15 maja.
# # #
Dziś drugi i ostatni dzień kongresu Impact’21. Zaplanowano m.in. wystąpienie ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka na temat branży lotniczej po pandemii; wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak o tym, w jaki sposób Europejski Zielony Ład uczyni gospodarkę zrównoważoną; wiceminister zdrowia Anny Goławskiej na temat rozwoju usług telemedycznych; pełnomocniczki rządu ds. GovTech Justyny Orłowskiej na temat administracji w Chmurze.
# # #
Dziś odbędzie się międzynarodowa Konferencja V4+ COALITION PRO FAMILIA z udziałem minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, wiceministrów Stanisława Szweda i Barbary Sochy, a także ministrów państw Grupy Wyszehradzkiej oraz innych państw europejskich zajmujących się sprawami rodzin. Podczas wydarzenia przedstawieni zostaną również zwycięzcy konkursu „Samorząd Pro Familia 2021”.
# # #
Maturzyści dziś rano przystąpią do pisemnego egzaminu z geografii. Po południu będą pisemne egzaminy z języków obcych na poziomie podstawowym: niemieckiego, rosyjskiego, hiszpańskiego, francuskiego i włoskiego.