Kielczanie mogą zdecydować, który z dwóch projektów murali ozdobi ścianę jednego z budynków przy ulicy Grunwaldzkiej.
Powstanie malowidła jest częścią proekologicznego konkursu, organizowanego przez kielecki Urząd Miasta.
Jak wyjaśnia Iza Wierzba z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska, głównym celem ma być zwrócenie uwagi na ekologię, a zwłaszcza kwestie związane z zanieczyszczeniem powietrza.
W ocenie prof. Katarzyny Ziołowicz dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, takie inicjatywy w przestrzeni publicznej są mile widziane.
– Murale mogą w znaczący sposób uatrakcyjnić zewnętrzną przestrzeń publiczną. Jeżeli taki mural znajduje się na blokowisku, to wprowadzenie takiej formy działalności artystycznej, np. w ramach kampanii społecznej jest jak najbardziej wskazane. Natomiast pozostaje kwestia tego, jak taki mural jest wybierany, jaka jest jego wartość artystyczna i jego przesłanie – dodaje profesor.
Zdaniem prof. Katarzyny Ziołowicz tworzenie murali powinno być skoordynowane i przemyślane. Tworzenie ich w sposób przypadkowy jest niewskazane. Przede wszystkim należy unikać sytuacji, że na jednym osiedlu, na każdym budynku pojawi się inna historia.
Zwycięski projekt znajdzie swoje miejsce na elewacji budynku przy ulicy Grunwaldzkiej w Kielcach. Mural będzie miał około 8 m wysokości od podłoża i 12 m szerokości. Głosowanie dotyczące wyboru muralu potrwa do 27 maja. Zainteresowani mogą oddawać głosy poprzez stronę internetową Idea Kielce.